Hipertansiyon hastalarının kardiyovasküler hastalık risklerinin sağlıklı yaşam davranışları ve ilaç uyumları ile ilişkisi
The relationship between healthy lifestyle behaviors and drug adherence of cardiovascular disease risk in patients with hypertension
  1. Tez No: 669208
  2. Yazar: GAMZE ÇATALDEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hipertansiyon hastalarının nesnel ve algılanan kardiyovasküler hastalık riskleri ile sağlıklı yaşam davranışları ve ilaç uyumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu 1 Eylül-31 Ekim 2020 tarihlerinde Adana ilinde üç aile sağlığı merkezine başvuran ve dahil etme kriterlerini karşılayan hipertansiyon hastaları oluşturdu. Demografik özellikler, hastalık bilgileri, algılanan risk, sağlıklı yaşam davranışları ve“Modifiye Morisky Ölçeği”sorularından oluşan anket formu yüz yüze dolduruldu. Nesnel risk,“Framingham Risk Skoru”kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Yaş ortalaması 56,9±9,1 yıl olan 236 katılımcının %67,4' ü kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the relationship between the objective and perceived cardiovascular disease risks of hypertension patients and healthy lifestyle behaviors, drug adherence. Mateials and Methods: Study group is consisted by the hypertension patients who applied 3 different familiy health centers in Adana between 1 September-31 October 2020 and fullfills the criteria of participation. The questionnaire that consists of the questions about demographic characteristics, disease information, perceived risk, healthy lifestyle behaviors and the“Modified Morisky Scale”was filled face to face. Objective risk was calculated by using the“Framingham Risk Score”. Results: Average age 56.9 ± 9.1 years, 236 participants which 67.4% were female.Participants 44.1% of the risk was higher in high-risk groups and were men.