Avrupa Birliği üyesi ülkelerde sağ popülist partilerin göçmen karşıtı propaganda faaliyetleri üzerine inceleme
An examination on the anti-immigrant propaganda activities of the right populist parties in the European Union member states
- Tez No: 669319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞARIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Arap Baharı'yla Orta Doğu'da siyasi ayaklanmalar meydana gelmiş, bu ayaklanmalar kimi ülkelerde kaos ve çatışmaların başlamasına neden olmuştur. Bu süreç, Orta Doğu ülkelerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geniş bir göç dalgasının yaşanmasına yol açmıştır. AB ülkelerinde göçmen nüfusun artması, sağ popülist partilerin, göçmen karşıtı sert söylemler içeren propaganda faaliyetlerini de beraberinde getirmiştir. Arap Baharı'ndan sonra AB ülkelerinde gerçekleştirilen seçimlerde göçmen karşıtı sağ popülist partilerin oy oranlarında ciddi bir artış yaşanmış, kimi göçmen karşıtı sağ popülist parti, bulunduğu ülkede kurulan koalisyon hükümetinde yer almıştır. Bu tez çalışmasında Arap Baharı'yla AB'ye yaşanan göçlerden sonra oylarında artış yaşanan AB'deki sağ popülist partilerin göçmen karşıtı propaganda faaliyetleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında sağ popülist partilerin göçmen karşıtı propaganda faaliyetlerinde göçmenleri nasıl sunuldukları, hangi görsel ve yazılı söylemler üzerinden göçmen karşıtı mesajların verildiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada sağ popülist partilerin propaganda faaliyetlerinde kullandıkları göçmen karşıtı görseller, Ferdinand de Saussure'ün Göstergeler Modeli, Charles Sanders Peirce'ün Göstergebilim Modeli, Roland Barthes'ın Anlamlandırma Modeli ve Claude Lévi-Strauss'un İkili Karşıtlıklar Modeli ışığında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında AB'deki sağ popülist partilerin propaganda faaliyetlerinde genel boyutta göçmenlere yönelik farklılık algısının oluşturulmaya çalışılarak, göçmenlerin gelişinin engellenmesine çalışıldığı ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
Political uprisings occurred in the Middle East with the Arab Spring and these uprisings caused chaos and conflicts in some countries. This process led to a large immigration wave from Middle Eastern countries to the European Union (EU) countries. The increase in the immigrant population in the EU countries brought the propaganda activities of the right-wing populist parties that contain harsh anti-immigrant rhetoric. There was a significant increase in the vote ratios of anti-immigrant right-wing populist parties and some anti-immigrant right-wing populist parties took part in the coalition government established in their country in the elections held in EU countries after the Arab Spring. In this thesis, the anti-immigrant propaganda activities of right-wing populist parties in the EU, whose votes increased after migration to the EU with the Arab Spring, were examined. Within the scope of the study, it was aimed to reveal how right-wing populist parties presented immigrants in their anti-immigrant propaganda activities and through which visual and written discourses anti-immigrant messages were given. In the study, anti-immigrant images used by right populist parties in their propaganda activities were analyzed in the light of Ferdinand de Saussure's Model of Indicators, Charles Sanders Peirce's Semiotics Model, Roland Barthes's Signification Model and Claude Levi-Strauss's Binary Contrasts Model. Within the scope of the findings, it was revealed that the arrival of immigrants was tried to be prevented by trying to form a perception of difference towards immigrants in general in the propaganda activities of right-wing populist parties in the EU.