Gelibolulu Süruri Muslihi'd-din Mustafa bin Şa'ban: 'Tefsirü'l- Kur'ani'l-'Azime' (121a-191a varakları arası) (inceleme - metin - dizin - tıpkıbasım)
From Gallipoli Sururi Muslihi'd-din Mustafa bin Sha'ban: 'Tefsiru'l-Kur'ani'l-'Azime' (between 121a-191a leafs) (review - text - index - facsimile)
  1. Tez No: 669642
  2. Yazar: AYBERK KURTGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 967
Özet
Bu çalışma, Gelibolulu Süruri Muslihi'd-din Mustafa Bin Şa'ban'ın İstanbul Nuruosmaniye Kütüphanesi 226/317, Mikrofilm arşivi 4173'te kayıtlı olan Tefsirü'l-Kur'ani'l-'Azime adlı eserinin 121a-191a varaklarını kapsamaktadır. Eserin yazılış tarihi 18 Ocak 1570'tir. Arap harfleriyle kaleme alınan metnin transliterasyonu yapılmış, içerdiği sözcüklerin anlamları dizinde açıklanmıştır. Metnin dil özellikleri isimler ve fiiller olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Çalışmanın kapsamında; Al-i İmran, Nisa', Ma'ide ve En'am, Furkan, Hud, Zümer, Tahrim, Nahl, Yusuf, Talak, Bakara ve Fetih Sureleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers the foil 121a-191a of from Gallipoli Sururi Muslihi'd-din Mustafa Bin Sha'ban's work named Tefsiru'l-Kur'ani'l-'Azime which is registered in the Library of Istanbul Nuruosmaniye 226/317, Microfilm archieve 4173. The written date of work is 18 January 1570. The text written in Arabic letters has been transliterated and the meanings of words it contains are explained in the index. The language features of text was examined as nouns and verbs in two titles. In the scope of study; Suras of The Family of Imran, Women, The Table Spread, The Cattle, The Criterion, Hud, The Groups, Holding to be Forbidden, The Bee, Joseph, Divorce, The Heifer and The Opening are included.