Evli kadınlarda cinsel doyum, evlilik doyumu ve somatizasyon düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between sexual satisfaction, marital satisfaction and somatization level in married women
  1. Tez No: 669875
  2. Yazar: KATİBE KÜBRA BEGDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada; evli bireylerde cinsel doyum ve evlilik doyumunun ve somatizasyon düzeyini üzerindeki yordayıcı gücünü belirlemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde yapılan araştırmanın bağımlı değişkeni somatizasyon düzeyi; bağımsız değişkenleri ise evlilik doyumu ve cinsel doyum ile bazı demografik değişkenlerdir. İstanbul ilinde yaşayan evli bireyler araştırmanın evrenini oluştururken. Örneklemin tespitinde ise uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve İstanbul ili Çekmeköy ilçesindeki 150 evli kadına belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini temin etmede ise Evlilik Uyum Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Somatizasyon Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonunda Evli kadınların cinsel doyum düzeyleri ile evlilik uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin tespitine yönelik yapılan korelasyon analizi sonucunda ilişki tarzı alt boyutundan alınan puan ile cinsel doyum toplam puanı ve kaçınma, doyum, iletişim, dokunma, ilişki sıklığı ve son olarak orgazm bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkinin pozitif yönde olduğu da görülmektedir. Evli kadınların somatizasyon ile cinsel doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın somatizasyon ile evlilik uyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It aims to determine the predictive power on sexual satisfaction and marital satisfaction and somatization level in married individuals. The dependent variable of the research conducted in the relational screening model is the level of somatization; its independent variables are marriage satisfaction and sexual satisfaction, and some demographic variables. While married individuals living in the province of İstanbul constitute the universe of the research. Appropriate sampling method was used to determine the sample and it was determined to 150 married women in Çekmeköy district of Istanbul.. Married individual is determined. Marriage Adjustment Scale, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Somatization Scale and Personal Information Form were used to provide data for the study. At the end of the study, it was found that there was a significant correlation between the score from the encounter style sub-dimension of the correlation analysis to determine the relationship between married sexual satisfaction levels and marital relationships, sexual satisfaction total score and avoidance, satisfaction, communication, touch, relationship frequency and finally orgasm disorder. It is also seen that this relationship is positive. A significant relationship was found between married somatization and sexual satisfaction levels. On the other hand, a significant relationship was found between somatization and marital adjustment levels.