Stratonikeia ve Lagina kemik yapımı küçük buluntular (2008-2019)
Stratonikeia and Lagina bone made small finds (2008-2019)
  1. Tez No: 670285
  2. Yazar: EDA OVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, Stratonikeia ve Lagina'da 2008 ile 2019 yılları arasındaki çalışmalarda ele geçen ve şimdi Muğla Müzesi'nde korunan 69 kemik eseri kapsamaktadır. Burada Stratonikeia ve Lagina kemik buluntuların toplu bir çalışması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada; öncelikle kemik endüstrisine değinilmiş ve sonra eserler kullanım alanlarına göre başlıklar altında gruplandırılak incelenmiş ve bunların tamamı benzer eserler ile karşılaştırılarak değerlendirilmeye ve analoji oluşturulmaya çalışılmıştır. Eserlerin geneli kişisel ve günlük kullanım için üretilmiş eşyalar olmakla birlikte, bazı eserlerin kesin işlevi tam olarak belirlenememiştir. Buluntuların çoğu mezarlarda ele geçirilmiştir. Kemikten yapılan süs eşyalarının boyutlarının genel olarak küçük olduğu gözlemlenmiştir. Bu da aletlerin daha çok süs eşyası ve adak amacıyla mezar hediyesi olarak yapıldığı fikrini ortaya çıkarmıştır. Kemik buluntular sayıca sınırlı örnekleri oluşturmaktadır. Çünkü ince ve kırılgan bir yapıda olmaları dolayısıyla nicelik bakımından az örnek mevcuttur. Buluntuların genel olarak Roma İmparatorluk ve Geç Antik Çağ ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. Bu tez kapsamında çalışılan eserlerin tümü Anadolu ve Anadolu dışındaki benzer örnekler ile karşılaştırılarak tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis includes the 69 bone works that have been found in Stratonikeia and Lagina during the researches between 2008 and 2019 and they are shown in the Muğla Museum at present. A detailed study and evoluation of the found bone works has been carried out here. In this study, firstly bone industry has been used and then the works have been examined by grouping them under titles according to their field of uses. At the end, all of the works have been evaluated by comparing them with similar works and it has been tried to make an analogy. Although it has been found out that most of the works were made (produced) for personal and daily usage, the exact usage of the some works hasn't been understood. Most of the works have been found in the graves. It has been observed that the bone ornaments are small (in size). This has derived the idea that most of them (works) were made as an ornaments and a gift for the graves. The found bones represent limited examples in terms of number. The are a few samples of them as they are so thin and fragile. We can say that they are generally belong to Roman Empire and Late Antiquity Era. All the works that are studied in this thesis have been dated by comparing them with smiliar examples found in Anatolia and out of Anatolia.