Türkiye müze ve kütüphanelerinde bulunan yayınlanmış hayvan motifli kaplar
Animals motifs with bookbinding found in Turkey museums and libraries
- Tez No: 670287
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SACİT AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Cilt Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Türk süsleme sanatında önemli bir yere sahip olan hayvan motifleri, zaman içerisinde gelişerek ve değişerek kıymetli eserlerin ortaya çıkmasına etki etmiştir. Hayvan Motifleri, araştırmacılar tarafından tarihsel ve sanatsal açıdan ayrıntılı bir biçimde incelense de cilt sanatı açısından çok az ele alınmıştır. Bu çalışmada cilt sanatında bulunan hayvan motiflerini ele alan makale ve kitaplar araştırılarak yetmiş bir adet esere ulaşılmış ve bu eserlerin büyük bir kısmı Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bulunduğu görülmüştür. Eserlerin iç ve dış kab fotoğrafları çekilerek desen çizimleri yapılmış ve kütüphaneden alınan bilgiler ışığında eserlerin konusu, tarihi, cilt özellikleri ve desenleri hakkındaki bilgiler kataloglanmıştır. Tezde incelenen ciltler sayesinde hayvan motiflerinin cilt sanatında belirli bir zamana kadar etki gösterdiği ve eşsiz örnekler verdiği görülmektedir. Bu örnekler ışığında hayvan motifleri ile 3 ayrı desen çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Animal motifs, which have an important place in Turkish traditional art, have developed and changed over time, causing the emergence of valuable works. However, Animal Motifs have been studied in detail historically and artistically by researchers, little has been handled in terms of bookbinding art. In this study, seventy one works were reached by researching the articles and books dealing with animal motifs in the bookbinding art and most of these works are in Topkapi Palace Museum Library, Suleymaniye Manuscript Library and Turkish and Islamic Art Museum. The interior and exterior cover photographs of the works were taken along with the drawing of patterns and the topic, decade, book features along with the pattern of the works has been catalogued in consideration with the information taken from library. Thanks to the volumes examined in the thesis, it is seen that animal motifs have had an impact on the art of binding up to a certain time and give unique examples. In consideration of these examples, 3 different patterns were studied with animal motifs.