Kürt romanında erkeklik inşası: Bir örneklem olarak Fırat Cewerî romanları
The construction of masculinity in kurdish literature: A case study on Fırat Cewerî's novels
- Tez No: 670668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Edebiyat toplumsal dinamikleri yansıtır ama aynı zamanda toplumun yeniden inşa sürecinde de önemli yer tutar. Bu çalışma iktidarın-hegemonyanın zorlayıcı taraflarıyla yüz yüze kalmış ve mücadele etmiş olan Kürt-erkek-yazarın; karakterleri üzerinden toplumsal cinsiyet algısını, ataerkil ideolojilere yaklaşımını, toplumsal cinsiyet rollerini nasıl yansıttığını incelemeyi ve yeniden ne şekilde inşa ettiğini anlamayı amaçlamaktadır. İktidar karşısında dezavantajlı olan bir dil ile yazılan eserler, sömürge veya sürgün gerçekleriyle karşı karşıya kalmakta ve bunların izlerini taşımaktadırlar. Bu çalışma için Türkiye'den göç ederek İsveç'e yerleşen Firat Cewerî'nin, sürgün edebiyatının örneklerinden olan Payiza Dereng, Ez ê Yekî Bikujim, Lehî, Marîa Melekek Bû ve Derza Dilê Min romanları incelenmiştir. Eserler Feminist Edebiyat Eleştirisi çerçevesinden bir yakın okumaya tabi tutulmuştur. Ayrıca inşa edilen karakterlerin; Connell'ın tanımladığı Hegemonik Erkeklik ya da ona karşı konumlandırdığı tabi olan erkeklik biçimlerinden: İşbirlikçi Erkeklik, Madun Erkeklik ve Marjinal Erkeklik kavramlarıyla ilişkileri incelenmektedir. Son olarak Connell'ın da vurguladığı gibi bütün erkeklik biçimlerince tabi kılınan ilk grup olması açısından da kadın karakterler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature mirrors society and its dynamics, but at the same time, it has a significant role too to reconstruct society. This study aims at analyzing and understanding how the Kurdish-male-author, who has faced the constraining aspect of power and struggled against it, has represented his approach of patriarchal ideologies and gender perception and gender roles with his characters and how he has reconstructed them. The literary works that are not written in the language of power but a disadvantaged one face with the reality of colonial and exile and carry their traces. For this study, the novels of Firat Cewerî who migrated to Sweden: Payiza Dereng, Ez ê Yekî Bikujim, Lehî, Marîa Melekek Bû, and Derza Dilê Min, as examples of literary works written in exile, have been analyzed. A close reading was done to these works with a feminist literary critic approach. Besides, the relationship between the constructed characters and the concept of“Hegemonic Masculinity”or the ones that are subordinated to it: complicit masculinity, subaltern masculinity, and marginalized masculinity that are defined by Connell has been investigated. In addition to these groups, the female characters were analyzed too since Connell highlights that they are the first subordinated group by each masculinity.