Türkiye cumhuriyeti'nde ilk açılan mimarlık büroları ve dönemin mimarlık ortamı
Establishment of the first architectural offices in turkey and architectural environment of the period
  1. Tez No: 670717
  2. Yazar: ALİ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 794
Özet
Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarını kapsayan bu araştırma dönemin mimarları, bu mimarlar tarafından kurulan bürolar ve dönemin mimarlık ortamını araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma, geç Osmanlı döneminden başlayarak, Osmanlı başkentinde faaliyet gösteren yabancı, gayrimüslim, Levanten ve Müslüman Osmanlı mimarlarının tespit edilmesi ile başlamıştır. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'nde 19.yy ile birlikte mimarlık örgütünün kurumsal yapısında gerçekleştirilen değişiklikler incelenmektedir. Hassa Mimarlar Ocağı'nın kaldırılması ve Ebniye-i Hassa Müdürlüğü'nün kurulması dönemin ilk kurumsal yapı değişikliği olarak göze çarpar. Bu dönem gayrimüslim kalfalar ve sefaretler aracılığı ile başkente gelen yabancı ve Levanten isimlerin mimarlık faaliyetlerine katıldıkları bir dönem olarak öne çıkar. Yüzyılın son çeyreğinde kurulan Sanayi-i Nefise-i Şahane Mektebi ve Mühendishane mimarlık faaliyetlerine katılacak yeni isimlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. xxiii Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yılları boyunca başkentte etkin olan mimarları ve bu kişiler tarafından kurulan mimarlık bürolarını tespit etmek için Annuaire Oriental Yıllıklarında yer alan mimar isimleri, bulundukları ev veya han/pasaj adresi ve bu adresin kent içerisindeki konumu ile birlikte listelenmiştir. Buradan elde edilen verilerle, han ve pasajlar bünyesinde faal olan mimarlara ait bürolar, han ve pasaj adı altında mimarların bürosunun bulunduğu yıl ile birlikte, hanların kent içerisindeki konumlarının Goad ve Pervitich haritalarında işaretlenmesi ile birlikte verilmiştir. Üçüncü bölümde, Cumhuriyet sonrası dönemin mimarlık ortamı ve Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu mimarlar ve bu mimarlar tarafından kurulan mimarlık büroları incelenmiştir. Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu mimarlar arasında mimarlık tarihi literatüründe çok sayıda yayında kendine yer bulan isimlerin yanında bu isimlere göre daha az tanınan mimarların biyografileri de oluşturulmuştur. Bu mimarların mesleki kariyerleri araştırılmış, projeleri, yapılarının dökümü yapılmış, bulundukları görevler ve yayınları tespit edilmiştir. Bu mimarlar tarafından kurulan mimarlık büroları Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanından sonra mezun olan mimarlar tarafından kurulan bürolar olması bakımından önemlidir. Büroların ortaklık yapıları, varsa projeleri ve yapıları belirlenmiş, sicil gazetesi kayıtlarında yer alan kuruluş ve fesih ilanları doğrultusunda faaliyet dönemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, aims to investigate architects which covers the Late Ottoman Period and the first years of the Republic of Turkey, and offices which established by these architects and architectural activities of the period. First chapter covers identification of foreign, non-Muslim, Levantine and Ottoman architects operating in the Ottoman capital, starting from the late Ottoman period. Second chapter covers changes in the institutional structure of the architectural organization in Ottoman Empire in the 19th. century. The abolition of Hassa Mimarlar Ocağı and the establishment of Ebniye-i Hassa Directorate stand out as the first institutional change of the period. This period also stands out as a period in which foreign and Levantine architects, whose came to Istanbul through embassies, participated in architectural activities. Sanayi-i Nefise-i Şahane and Mühendishane School (Engineering School) established in the last quarter of the century, and these schools enabled new architects to participate in architectural activities. xxv In order to identify architects, who were efficent in the capital, during the Late Ottoman Period and the first years of the Republic of Turkey and architectural offices established by these people have listed together from Annuaire Oriental Annuals, with their addresses and the location of these addresses in the city. With the data obtained here, architects and their offices locations, including their inns and passages, are given together under the name of inns and passages, with dates, along with the location of the inns in the city, marked on the Goad and Pervitich maps. In the third chapter, architectural activities of the Republican period, graduates of the Academy of Fine Arts and the architectural offices established by these architects, are examined. Among the architects who graduated from the Academy of Fine Arts, biographies of less known architects, have been created, as well as other architectes whose names mostly appears in architectural literature. The professional careers of these architects have been investigated, their projects and buildings have been listed, their professions and publications have been determined. Partnership infos, projects and buildings of the offices with their activity periods were determined in line with the establishment and termination notices in the registry newspaper records.