COVİD-19 olası/kesin tanılı hastalarda bakteriyemi oranı, etiyolojisi ve prognostik önemi
Rate, etiology and prognostic importance of bacteriamia in possible/final COVİD-19 diagnosis patients
- Tez No: 670759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANER YILDIRMAK, UZMAN AKİF BAYYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Korona virüs Hastalığı-2019 (Covid-19) Şiddetli Akut Solunum Yolu Yetmezliği Sendromu ile ilgili Koronavirüs-2 (SARS-CoV-2) virüsünün yol açtığı solunum yollarını tutan asemptomatik klinikten ağır pnömoni, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), şok ve ölüme yol açabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Mortaliteyi etkileyen birçok faktörden biri de bakteriyemidir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 tanılı hastalarda bakteriyeminin oranını, etiyolojisini ve prognostik önemini araştırmaktır. Yöntem: Mart-Haziran 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde Covid-19 tanısı ile yatarak tedavi gören ve tedavileri sırasında kan kültürleri alınan 351 hastanın demografik bilgileri, laboratuvar sonuçları, komorbid hastalıkları, aldıkları tedaviler, göğüs bilgisayarlı tomografi (BT) raporları, kombine burun-boğaz sürüntülerinde gerçek-zamanlı reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) sonuçları ve kan kültürü sonuçları retrospektif olarak incelendi. Primer sonlanım noktası yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip ve mortalite olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmada Covid-19 tanısı ile hastanede yatarak tedavi gördüğü sırada kan kültürü alınan 351 hastanın %33,9'u kadın, %66,1'i erkek, ortalama yaşı 6017 (minimum=18, maksimum=98) idi. Hastaların %92'sine BT bakılmış ve %84,6'sının BT raporlarında spesifik viral pnömoni bulguları görülmüş, hastaların %95,4'üne de PCR bakılmış ve %57,5'inin sonucu pozitif saptanmıştır. 351 hastanın %9,7'sinde (n=34) kültür sonucuna göre bakteriyemi görüldü. 28 hastanın kültür sonucu kontaminasyon olarak değerlendirildi, 4 hastanın kültüründe candida üremesi oldu. Bakteriyemi gelişen hastalarda YBÜ ihtiyacı %35,3, toplam mortalite ise %58,8 olarak saptandı. En çok saptanan komorbid hastalıkların oranı %51 hipertansiyon, %33 diyabet, %26 kronik böbrek hastalığı , %19 konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı , %12 immünsüpresyon, %5 nörolojik hastalıklar ve %1,7 akciğer karsinomları olarak bulundu. Laboratuvar parametrelerinden C-reaktif protein (CRP) toplam bakteriyemi ile ilişkili, CRP, D-dimer, prokalsitonin ve lenfosit sayıları ise bakteriyel ko-enfeksiyonlarla ilişkili bulundu. Bakteriyel ko-enfeksiyon hastaneye başvurudan sonra ilk 48 saat içinde kan kültürü alınan 265 hastanın 7'sinde görüldü (%2,6). Bakteriyel süper-enfeksiyon ise tüm hastalarda değerlendirildi ve hastaların 27'sinde görüldü (%7,7). Bakteriyel ko-enfeksiyonlarda YBÜ ihtiyacı %71,4 ve toplam mortalite %71,4 iken, bakteriyel süper-enfeksiyonlarda ise aynı oranlar sırasıyla %66,7 ve %55,6 olarak hesaplandı. Sonuç: Covid-19 tanılı hastalarda bakteriyemi kliniklerde değişen oranlarda saptanan, mortaliteyle ilişkili bulunmuş bir komplikasyondur. Bakteriyeminin erken saptanması ve doğru yönetilmesi hastaların prognozunu etkiler.
Özet (Çeviri)
Objectives: COVID-19 is a respiratory illness caused by infection with a new coronavirus called SARS-Cov-2 which can cause inflated lungs, pneumonia, shortness of breath, Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS), septic shock and even death. One of the many factors that affect mortality is bacteremia. The main objective of this study is to understand bacteremia's prevelance, etiology, and prognostic significance in COVID-19 patients. Data and Methods: Data from 351 COVID-19 patients receiving inpatient services, including blood culture tests, at the University of Health Sciences Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital between March and June 2020 were studied retrospectively. Data consisted of demographic information, results from blood cultures, laboratory findings, comorbidities, treatments being received by the patients for COVID-19 and other conditions, PCR results and CT scans. The primary termination point for the study was esthablished as the transfer to (and care in) the Intensive Care Unit (ICU) and mortality. Results: Out of the 351 COVID-19 patients receiving inpatient treatment while also tested for blood culture 34% were female and 66% were male. Average age was 60 years with 17 years standard deviation, and minumum age was 18 years and maximum age was 98 years. CT scan was performed for 92% of the patients and 84.5% of patients had specific viral pneumonia observed in the CT scans. PCR test was performed for 95.4% of the patients and 57.5% of patients had a positive result. Based on blood culture tests 9.7% of patients reported to have bacteremia. Out of the 34 cases with bacteremia it was conlcuded that 28 patients had bacteremia from contamination and 4 patients had candidiasis in the blood culture. Within the patient group with bacteremia the need to be transferred to Intensitive Care Unit (ICU) was at 35.3% and total mortaility was at 58.8%. The most common comorbidities were identified as 51% hypertension, 33% diabetes, 26% chronic renal failure, 19% chronic heart failure/coronary artery disease, 12% immunosuppression, 5% neurological disease and 1.7% lung cancer. Laboratory parameter CRP was found to be related to the total bacteremia, and, CRP, D-dimer, procalcitonin and lymphocyte levels were found to be related to bacterial co-infections. Bacterial co-infection was observed in 7 patients out of 265 where blood culture was tested within the first 48 hours of hospitilization. Bacterial super-infection was tested in all patients and observed in 27 patients (7.7%). Both the rates of Intensitive Care Unit (ICU) treatment and total mortality were calculated as 71.4% for bacterial co-infection, wherase the rates were calculated as 66.7% and 55.6% respectively for bacterial super-infection.. Conclusions: Bacteremia was found to be existant at different levels, and was shown to have signifance in increased mortality rates in COVID-19 patients. Early diagnosis and proper management of bacteremia will have an impact on prognosis of COVID-19 patients.