Yerel bitki büyüme düzenleyici rizobakterilerinin beyaz çürüklük hastalık etmeni Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of effects of local plant growth promiting rhizobacteria on white mold disease agent [Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary]
  1. Tez No: 671122
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE BELGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Tokat ili domates üretim alanlarında toprak rizosfer bölgesinden elde edilen, fosforu çözme ve azotu indirgeme yetenekleri yüksek olan rizobakteri izolatlarının beyaz çürüklük hastalık etmeni Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Pseudomonas cinsine ait 10 adet rizobakteri izolatı kullanılmıştır. Yapılan in vitro çalışmada, bakteriyel izolatlar S. sclerotiorum'un miselyum gelişimini %65.5-88.26 arasında değişen oranlarda engellemiştir. Miselyum gelişimi üzerinde yüksek engelleme oranına sahip olan izolatlar aynı zamanda patojen fungusun sklerotlarının canlılığı üzerinde de etkili olmuştur. Beş bakteri izolatı S. sclerotiorum'un sklerotlarının canlılığını kaybetmesine neden olmuştur. In vitro çalışmalar sonucu patojen fungus üzerinde yüksek etkiye sahip olan bakteriyel izolatlardan seçim yapılmış, sera koşullarında saksı çalışmaları yürütülmüştür. Saksı çalışmalarında beyaz çürüklük hastalığı üzerinde en etkili uygulama Pseudomonas chlororaphis (R-7) uygulaması ve Pseudomonas brassicacearum+Pseudomonas chlororaphis (R-3+R-7) ikili uygulamasında görülmüştür. Bunun aksine, rizobakteri izolatlarının hıyar bitkisinde bitki gelişimi üzerinde etkili olmadığı da yapılan saksı çalışması ile belirlenmiştir. Bu çalışma sonuçları, kullanılan bakteriyel izolatların S. sclerotiorum'un biyolojik kontrolünde kullanılabileceğini göstermiştir. Buna ilaveten in vitro ve in vivo çalışmalarda beyaz çürüklük hastalığı üzerinde en yüksek etkiye sahip olan rizobakteri izolatlarının üretici seralarındaki performanslarının da belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of rhizobacteria isolates, which were obtained from the soil rhizosphere in tomato production areas of Tokat and have the strong abilities to dissolve phosphorus and reduce nitrogen, on the white mold disease agent Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary. In the study, ten rhizobacteria isolates of the genus Pseudomonas were used. In the in vitro study, the tested bacterial isolates suppressed the mycelial growth of S. sclerotiorum by 65.49-88.25%. Isolates with a high inhibition rate on mycelial growth were also effective on the viability of the sclerotia of the pathogenic fungus. Five bacterial isolates caused complete loss of sclerotia viability. According to the result of the in vitro studies, bacterial isolates with strong effects on the pathogenic fungus were selected and assayed in pot studies under greenhouse conditions. In pot studies, single treatments with Pseudomonas chlororaphis (R-7) and the dual treatments with Pseudomonas brassicacearum + Pseudomonas chlororaphis (R-3 + R-7) were the most effective against white mold disease. On the contrary, it was determined by pot study that bacterial isolates were not effective on plant growth in cucumber. The results of this study show that these rhizobacteria can be used in the biological control of S. sclerotiorum. In addition to the in vitro and in vivo studies, it is necessary to determine the performances of rhizobacteria isolates, which had the highest effect on white mold disease, in greenhouses and field conditions.