Prediction of shear strength parameters for granular soils using machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak granlüler zeminlerin kayma mukavemeti parametrelerinin tahmini
  1. Tez No: 671377
  2. Yazar: MALEK MOUFTAH SALEM ABOZRAIG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kayma mukavemeti parameteleri, birçok geoteknik problem içi hayati derecede önemlidir. Ancak özellikle büyük boyutlu danelere sahip granüler zeminler için bu parametrelerin elde edilmesi pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bu tezde, granüler zeminlerin bazı fiziksel özelliklerine göre kayma mukavemeti parametrelerinin makine öğrenmesi teknikleri ile tahmin edilmesi üzerine çalışılmıştır. Bu doğrultuda veri havuzu, laboratuvarda yapılan bir dizi orta ölçekli kesme kutusu deneyinden ve literatürde mevcut önceki çalışmalardan elde edilmiştir. Sonuç olarak çeşitli makine öğrenme teknikleri ile granüler zeminlerin pik içsel sürtünme açılarının yüksek hassasiyetle tahmin edebileceği ortaya çıkmıştır. Ancak, model parametrelerinin belirlenmesi ile birlikte doğru tekniğin seçilmesinin büyük önem taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The shear strength is a significant aspect in many geotechnical problems, obtaining its parameters could be costly and time-consuming especially for granular materials that have large-size particles. In this thesis, an endeavor has been made to examine the use of machine learning techniques to predict the shear strength parameters of granular soils based on some of their index properties. The dataset used to study these techniques is comprised of data obtained from a series of medium-scale direct shear tests in addition to data published in the literature. Several machine learning techniques were examined, and it was evident that many of these techniques could predict the peak friction angle of granular soils with high precision. However, choosing the proper technique is of great importance as well as tuning the model hyperparameters.