İki veri birimi arasındaki sayısal iletişimin RF sinyalleri ile yapılanması
Digital data communication between two terminals by using RF signals
  1. Tez No: 67156
  2. Yazar: MUSTAFA YAĞIMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde, iki terminal arasındaki iletişimin RF sinyalleri ile yapılması teorik olarak araştırılmıştır. Sayısal bilgi sinyalleri, dalga sinyallerinin varlığını veya yokluğunu belirleyen“Anahtarlama Kontrol Girişi”olarak düşünülmüştür. Genlik Kaydırmalı Anahtarlama çıkışından elde edilen bilgi ASK sinyalidir. Sayısal sinyal kaynağı, bilgisayarın seri portu olan RS-232-C olarak kabul edilmiştir. Sayısal iletişimin RF ile yapılması modülasyon sistemine dayanır. Sayısal bilgiç ana modülasyon türlerinden birinin kullanımı ile modüle edilir.Modüle edilen sinyal anten vasıtası ile gönderilir. Diğer tarafla sinyal demodüle edilir. Sayısal bilgi alıcıda oluşturulur.Bu tezde sistemin alıcı ve verici bölümleri teorik olarak incelenmiştir. Sayısal sinyallerin modülasyonu bilinen A-M-ve P-M özelliklerine dayanılarak elde edilir. 1. Bölümde, RS-232-C tanıtılmış, entegrenin pin tanımlaması, iletim hatları açıklanmıştır. 2.Bölümde, sayısal iletişim sistemleri ve özellikleri üzerinde durulmuştur.Dijital RF modülasyonları hakkında bilgi verilmiştir ve demodülasyon tipleri açıklanmıştır. 3. Bölümde, sistem alıcı ve verici olarak incelenmiştir. 4.Bölümde, sonuç ve yoruma yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIGITAL DATA COMMUNICATION BETWEEN TWO TERMINALS BY USING RF SIGNALS In this project, a theoric research has been done on the establishment of communica tion between two terminals by using radio frequency signals. Digital data signals have been thought as a“Keying Control Input”which determines the existence or non-existence of wave signals. The data received from this keying output is the ASK (Amplitude Shift Keying) signal. Digital signal source is accepted as the RS-232-C which is the serial port of the computer. Doing digital communication with RF depends on the modulation system. Digital Data is modulated through the usage of the basic modulation types. The modulated signal is transmitted through the antenna. On the other side signal is demodulated. Digital Data is formed in the receiver. In the thesis, the receiver and the transmitter parts of the system are theoretically examined. The modulation of the digital signals is received, depending on the properties- of the known A-M and P-M. In Chapter 1, RS-232-C is introduced, pin description and transmission lines, are explained. In Chapter %. digital communication, systems and their properties are defined. Information about digital R-F modulation is given and types of demodulations are defined. In Chapter 3, the system is analysed theoretically as a receiver-transmitter. In Chapter 4, results and proposals are given.