Edirne destinasyonunun akıllı turizm kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the Edirne destination in the scope of smart tourism
  1. Tez No: 671602
  2. Yazar: BURAK ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyadaki hızlı nüfus artışı ve kırsaldan kentlere göç, altyapı yetersizliği, kaynakların etkin ve verimli kullanılamaması, olumsuz çevresel etkiler, gelir eşitsizliği, halkın yaşam standartlarındaki dengesizlik, rekabet koşullarının zorlaşması şehir yaşamının zorlaşması gibi problemleri de beraberinde getirmiştir. Daha yaşanabilir, verimli, güvenli ve sürdürülebilir şehirler yaratmak için teknoloji gömülü yaşam alanlarına sahip akıllı şehir kavramına ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı şehirler, sürdürülebilirlik temelli yaklaşımlarıyla teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanarak şehirlerdeki problemlere çözüm olabilmektedir. Yaşanan bu gelişmeler turizm sektörünü de etkilemiştir. Akıllı şehirler kavramı ile birlikte geliştirilen akıllı turizm kavramı sürdürülebilirlik başlığı altında turistik faaliyetleri teknolojik gelişmelerle destekleyerek turist deneyimlerinin zenginleşmesini, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını, günlük şehir yaşamının turistik faaliyetlerden olumsuz yönde etkilenmemesini, turistlerin şehrin sahip olduğu sosyo-kültürel zenginlik ile bütünleşmesini ve destinasyonların artan rekabet koşullarında sürdürülebilir bir şekilde öne çıkmasını sağlayabilmektedir. Edirne destinasyonunun akıllı turizm kapsamında değerlendirilmesi ve uygulanabilirliğinin ortaya konulması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak Edirne şehrinde akıllı turizmin planlanmasında, uygulanmasında ve yaygınlaştırılmasında söz sahibi olacak 17 paydaş temsilcisi belirlenmiştir. Çalışmada nitel yöntemler kullanılmış ve belirlenen 17 katılımcıdan alınan görüşler, altyapısal yeterlilik, uygulanabilirlik, gereklilik ve uygunluk, işletme ve çalışanların adaptasyonu, performans ve etkinlik, sürdürülebilirlik ve inovasyon & değer oluşturma olmak üzere 7 boyutta değerlendirilmiş ve MAXQDA 2020 programı aracılığıyla tematik analiz (betimsel analiz) yapılmıştır. Edirne şehrinin Avrupa'ya açılan kapı olarak nitelendirilmesi, çok kültürlü yapısı, İstanbul'a olan yakınlığı, eser bakımından zengin olması gibi daha birçok özellikleri göz önünde bulundurulduğunda ve araştırma sonucunda çıkan zorlukların (turist profili, altyapı sorunu, iletişim problemleri, kullanıcı sayısının azlığı ve maliyetler) giderilmesiyle orta vadede akıllı turizmin uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid population growth in the world and migration from rural to urban areas have brought problems such as insufficient infrastructure, inefficient use of resources, negative environmental impacts, income inequality, imbalance in the living standards of the people, difficult competition conditions, and difficulties in urban life. In order to create more livable, efficient, safe and sustainable cities, the concept of smart cities with technology embedded living spaces is needed. Smart cities can be a solution to the problems in cities by using technology intensively with their sustainability-based approach. These developments have also affected the tourism industry. Developed together with the concept of smart cities, the concept of smart tourism supports the enrichment of tourist experiences by supporting touristic activities with technological developments, effective and efficient use of resources, daily city life not being affected negatively by touristic activities, it can ensure that tourists are integrated with the socio-cultural wealth of the city and that the destinations stand out in a sustainable way under increasing competition conditions. The purpose of this study is to evaluate Edirne destination within the scope of smart tourism and to reveal its applicability. In line with the purpose of the study, 17 stakeholder representatives were determined to have a say in the planning, implementation and dissemination of smart tourism in the city of Edirne. Qualitative methods were used in the study and the opinions received from 17 participants were evaluated in 7 dimensions: infrastructural qualification, applicability, necessity and conformity, the adaptation of enterprises and employees, performance and efficiency, sustainability, innovation and creating value and thematic analysis was conducted through MAXQDA 2020 programme. Considering the city of Edirne as the gateway to Europe, its multicultural structure, proximity to Istanbul, richness in artifacts and many other features has been concluded that smart tourism can be implemented in the medium term by eliminating the difficulties (tourist profile, infrastructure problem, communication problems, low number of users and costs) arising from the research.