Hematolojik malignensi primerinde allojenik hematopoetik kök hücre transplantasyonu yapılan çocuk hastalarda transplantasyon sonrası ilk 100 günde görülen kan akımı enfeksiyonları
Blood stream infections in pediatric patients in the first 100 days after the transplantation with allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in a hematologic malignant primary
- Tez No: 671698
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPHAN KÜPESİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada ülkemizin köklü ve deneyimli kuruluşlarından biri olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Transplantasyon merkezinde son 20 yıllık süreçte gelişen kan akımı enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlarla ilişkili olabilecek predispozan faktörleri taradık. Kök hücre nakli sonrasında ciddi immünsupresif zaman geçiren hastalarda hastanemizin mikrobiyal florasını öngörerek olası bir enfeksiyon durumunda antibiyoterapi revizyonunda erken davranıp hastaların mortalite ve morbiditesini azaltmayı amaçladık. Bu çalışmaya 12 0cak 2000 ve 03 Aralık 2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Kök Hücre Nakil Ünitesinde hematolojik malignensi primerinde allojenik kök hücre nakli yapılmış 159 çocuk hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bakteriyemi gelişimi açısından risk faktörlerine bakıldığında kök hücre kaynağı olarak kemik iliği kullanılması bakteriyemi gelişmesi insidansını azalttığı görülmüştür. Hazırlık rejimi olarak busulfan-etoposid-siklofosfamid uygulanan hastalarda bakteriyemi riskinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler sonucunda bakteriyemi gelişen hastalarda ön planda gram pozitif bakterilerin görüldüğü tespit edildi. Gram pozitif bakterilerden de en sık karşımıza çıkan Koagulase-negative Staphylococci idi. Daha az sıklıkta saptanan gram negatif mikroorganizmalarda henüz yaygın oranda karbapenem direnci gelişmediği gözlendi. Kan akımı enfeksiyonlarının uygun tedavi ile mortalite ve morbiditesi önemli ölçüde azaltılabilir, bu konuda her ünitenin kendi mikrobiyal florasını bilmesinde büyük yarar vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we scanned the bloodstream infections that developed in the last 20 years and the predisposing factors that may be associated with these infections at Akdeniz University Faculty of Medicine Stem Cell Transplantation Center, which is one of the well-established and experienced institutions of our country. We aimed to reduce the mortality and morbidity of patients by knowing the microbial flora of our hospital and acting early in the revision of antibiotic therapy in case of a possible infection in patients undergoing severe immunosuppressive time after stem cell transplantation. Medical records of 159 pediatric patients who underwent allogeneic stem cell transplantation in the primary hematologic malignancy at Akdeniz University Faculty of Medicine, Pediatric Hematology and Oncology Clinic Stem Cell Transplantation Unit between January 12 2000, and December 3 2020 were retrospectively reviewed. Considering the risk factors for the development of bacteremia it has been observed that the use of bone marrow as a source of stem cells reduces the incidence of bacteremia development. In patients who received busulfan-etoposide-cyclophosphamide as a preparatory regimen, the risk of bacteremia observed was higher. It was determined that gram-positive bacteria were seen in the foreground in patients who developed bacteremia as a result of the data obtained from our study. The most common gram-positive bacteria observed was coagulase negative staphylococcus. Seeing the fact that carbapenem resistance has not yet developed in gram-negative microorganisms, which are detected less frequently was pleasing for our unit. With appropriate treatment mortality and morbidity of bloodstream infections can be significantly reduced, and it is of great benefit for each unit to know its own microbial flora.