Su çıkarma amaçlı rüzgar enerjisi kullanımının teknik analizi: Karacabey örneği
Technical anaylisis of the use of wind energy for water extraction: Karacabey example
- Tez No: 671969
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya nüfusunun artışıyla beraber ortaya çıkan problemlerin başında enerji kaynaklarının sınırlılığı gelmektedir. Fosil kaynakların hızla azalması ve artan enerji sarfiyatları insanoğlunu yeni kaynakların araştırılmasına sürüklemiştir. 21. yüzyılda fosil kaynaklara en büyük alternatif yenilenebilir enerji kaynakları olmuştur. Enerji ihtiyacının yüksek olduğu alanlardan birisi de tarımsal faaliyetlerdir. Bu enerji ihtiyacını karşılamak için eski yıllardan beri gerek tahılların öğütülmesi gerekse kuyulardan su çekilmesi için, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgâr enerjisi kullanılmıştır. Günümüzde ise rüzgâr enerjisi kullanım alanları günden güne genişlemektedir. Bu çalışmada; Bursa Karacabey yöresinde uygulanabilecek bir tarımsal faaliyette kullanılmak üzere, yer altı suyunun yüzeye çıkarılması işlemi için gerekli enerjinin, rüzgâr türbinleri kullanılarak elde edilmesi amaçlanmıştır. Karacabey meteoroloji istasyonunda 2008-2015 yılları arasında ölçümü yapılan rüzgâr hızı verileri kullanılarak; sistemde 300 kW, 600 kW, 900 kW ve 1 500 kW gücünde rüzgâr türbinlerinin kullanılması durumunda elde edilebilecek güç ve enerji değerleri ile; seçilen bazı dalgıç pompaların kullanılabilirliği, sayısı ve pompalanabilecek su miktarına yönelik hesaplamalar ve analizler paylaşılmıştır. Çalışma sonucunda; Karacabey yöresinde dalgıç pompalarla yeraltı suyu teminini gerçekleştirmek için kullanılacak enerjinin, rüzgâr enerjisi kaynaklı sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main problems that arise with the increase of the world population is the limitation of energy resources. The rapid decline of fossil resources and the increasing energy consumption led to the exploration of new sources. The largest alternative to fossil resources in the 21st century has been renewable energy sources. One of the areas with high energy needs is agricultural activities. In order to supply this energy need, wind energy, which is one of the renewable energy sources, has been used for the grinding of cereals as well as from the wells. Today, wind energy usage areas are expanding day by day. In this study; In order to be used in an agricultural activity that can be applied in the Bursa Karacabey region, it is aimed to obtain the energy required for the extraction of groundwater to the surface by using wind turbines. Using the wind speed data measured between 2008 and 2015 at Karacabey meteorology station; with the power and energy values that can be obtained in the case of using wind turbines with 300 kW, 600 kW, 900 kW and 1 500 kW power in the system; usability of some of the chosen submersible pumps, numbers of submersible pumps and the amount of water that can be pumped has been analyzed and shared. In the results of working; It has been determined that the energy that will be used to supply groundwater with submersible pumps in Karacabey region can be supplied from wind energy.