Psoriasis vulgarisli hastalarda immün aktivasyon ve inhibisyon parametrelerinin araştırılması
Investigation of immune activation and inhibition parameters in patients with psoriasis vulgaris
  1. Tez No: 672123
  2. Yazar: ABDULLAH GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Psoriasis, kabarık, kırmızı pullu plaklarla karakterize, kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Bu hastalık Amerika, Kanada ve Avrupa popülasyonlarında daha yaygın olmasına rağmen, dünya çapında nüfusun yaklaşık %2-3'ünü etkilemektedir. Psoriasis aynı zamanda çeşitli hastalıkların birleşimiyle de ilişkilidir, bu da hastalığın altında yatan patogenezin“deri”den daha fazla olduğunu düşündürmektedir. Yaşla birlikte giderek kötüleşebilir, şiddeti artabilir veya azalabilir. Hastalığın şiddeti kalıtıma ve çevresel faktörlere bağlıdır. Psoriasis hastalarında önemli ölçüde psiko-sosyal yetersizlik görülmektedir ve hastaların yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Hem hastalara hem de sağlık sistemlerine maliyeti yüksektir. Bu tez çalışmasının konusu literatürde geçen ve bazı çalışmalar yapılan psoriasis vulgaris ile bağdaştırılmış IgE, IgM, IgA ve IgG serum düzeyleri ile total T lenfosit, CD4 ve CD8 arasında hastalık ile korelasyon olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmalarda immünoglobülinlerin seviyelerine Roche marka cihazlar ile bakılmıştır. Total T lenfosit, CD4 ve CD8 hücrelerine ise BD FacsCalibur marka flow sitometri ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease characterized by raised, red scaly plaques. Although this disease is more common in American, Canadian, and European populations, it affects approximately 2-3% of the population worldwide. Psoriasis is also associated with a combination of various diseases, suggesting that the underlying pathogenesis of the disease is greater than“skin”. It may worsen gradually with age, its severity may increase or decrease. The severity of the disease depends on inheritance and environmental factors. Psoriasis patients have significant psycho-social disability and have a major impact on patients' quality of life. It is costly to both patients and healthcare systems. The subject of this thesis study is to investigate whether there is a correlation with the disease between serum levels of IgE, IgM, IgA and IgG associated with psoriasis vulgaris and total T lymphocyte, CD4 and CD8, which are mentioned in the literature and some studies have been conducted. In the studies, the levels of immunoglobulins were measured with Roche devices. Total T lymphocyte, CD4 and CD8 cells were measured by BD FacsCalibur brand flow cytometry.