Detect malware url using naive bayes algorithm
Naive bayes algoritmasını kullanarak kötü amaçlı yazılım url'sini algılama
  1. Tez No: 672126
  2. Yazar: FATİMAH YASEEN HASHİM AL-ZUBAİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hacking ve sahte sayfalar, İnternet'teki sorunların ve şüpheli faaliyetlerin temelidir, Bu nedenle, bu sayfaların dezavantajları, kullanıcının erişmesini engelleyen artan koruma talebinin nedenidir, çalışmamız, şüpheli bağlantıların tespit edilme olasılığını açıklamaktadır. Adreslerinin URL tabanlı özellikleri, sorunumuzun makine öğrenme algoritmaları ile tutarlı olduğunu gösteriyoruz, aynı zamanda sürekli gelişen kötü amaçlı URL dağıtımının modern özelliklerine de uyuyor, ayrıca bu tahmine dayalı adresler için bir model geliştirdik ve kategorilere ayırdık. Naive Bayes algoritması kullanarak güvenli veya güvensiz URL'yi de bu çalışmayı araştırmacıların diğer çalışmalarıyla karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Hacking and fake pages are the basis of problems and suspicious activities on the Internet, Therefore, the disadvantages of those pages are the reason for the increased request for safeguard which prevents the user from accessing, our study explains the possibility of identifying suspicious links from the URL-based features of its addresses, we demonstrate that our problem is consistent with machine learning algorithms, it also fits to the modern features of the continuously evolving distribution of malicious URLs, we have also developed the model for those predictive addresses and categorized it into safe or unsafe URL by using naive Bayes algorithm we also compare this work with the researchers' other studies.