Designing and developing a digital light processing based stereolithography 3D printer
Dijital ışık işleme tabanlı stereolitografi 3B yazıcı tasarlama ve geliştirme
  1. Tez No: 672236
  2. Yazar: MOHAMMED SAHIB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN TİRKEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dijital Işık İşleme tabanlı 3B yazıcı, Eklemeli İmalat (AM) teknolojisini kullanarak doğrudan CAD modelinden bir 3B model üretmek için Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) kullanan bir cihazdır. 3B baskı teknolojilerinin materyal , numuneyi oluşturma yöntemleri, hız ve doğruluk gibi birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Doğru üretim şeklini seçmek, malzeme ve kalitenin gereken seviyeye ulaşması, seçilen teknolojiye bağlıdır. DLP teknolojisi basit yapısıyla tanınır, ancak dikkate değer bir kalite ve esneklik yelpazesi sunar. Tasarlanan 3B yazıcının yeteneğini ispatlamak için farklı CAD tasarımları ile üç tip deney yapılmıştır. Bu deneyler yüzey kalitesi, küçük detaylar ve doğru ölçümler açısından başarıyla uygulanmıştır. Ayrıca, istenen çıktı sonuçlarını doğrulamak için iki farklı test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Digital Light Processing (DLP) 3D printer is a device using Computer-Aided Design (CAD) to produce a 3D model directly from the CAD model, by using the Additive Manufacturing (AM) technology. There are different ways of 3D printing technologies that vary in most aspects such as the material, the methods of forming the sample, the speed and accuracy and many other parameters. Choosing the right way of production depends on the required task so that the material and quality fits the level required. The DLP technology is recognized by its simple structure yet it provides a remarkable range of quality and flexibility. This research suggests a custom build that promises to provide a good production quality. Three types of experiments have been made with different CAD designs to ensure the ability of the designed 3D printer. These experiments have been successfully implemented in terms of surface quality, tiny details and accurate measurements. Furthermore two different tests were made to verify the desirable output results.