Highways traffic safety enhancement using mobile vehicles as RSU
  1. Tez No: 672308
  2. Yazar: AHMED OBAIDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araç Adhoc Ağı (VANET), temel olarak, kazaların var olduğu konusunda sürücüleri uyarmak için araçlar arasında güvenlik sinyalleri alışverişinde bulunmak için kullanılır; bu nedenle, köklerini değiştirebilir veya kaza yerinin yakınında otomobilin çarpmasını önlemek için başka önlemler alabilirler. Bu tür ağları kullanmanın motivasyonu, diğer mobil ağlara kıyasla daha düşük maliyetleri ve kurulum kolaylıklarıdır. Bu çalışmada, mobil araçlar rasgele yüksek yollarda hareket etmektedir ve bu nedenle, otomobilin çarpması durumunda, otomobil durmuş varsayacak ve çarpma yeri birden fazla aracın girişine duyarlı olacaktır. Araçlar yüksek hızda ve sürücülerle sürülürken; Kaza zoonunun farkında olmadıkları için içine girebilirler ve bu nedenle problem büyür. Öte yandan, adhoc ağı, belirli bir konumdaki çökmeyi önlemek için güvenlik normlarını içerideki sürücülerle paylaşmaya çalışıyor. Araba sınırlı telsiz yakınsaması ve yüksek yolda çalışan arabaların hızı nedeniyle bazı nedenlerden dolayı, bu mesajın erişilebilirliği kritiktir ve bu nedenle, ağın daha da geliştirilmesi zorunludur. Yol Kenarı Birimi'nin (RSU) varlığı, ağ yüklerinin zaten yinelenen düğüm kapsamından uzak olan diğer düğümlere genişletilmesine yardımcı olur. Yol Kenarı Birimi (RSU) olarak hareket etmek ve Yol Kenarı Birimi (RSU) gibi veri paketi yönlendirmesi gerçekleştirmek için mobil düğümü kullanmayı önerdik. Çok sayıda Yol Kenarı Ünitesi (RSU) kullanmanın temel sorunu, veri dağıtımı için büyük zaman tüketimi nedeniyle performans düşüşüdür. Çalışmamızda, klasik Yol Kenarı Ünitelerinden (RSU) sonuncusu statik, diğeri dinamik (hareketli) olarak farklı olan Yol Kenarı Üniteleri (RSU) olarak farklı sayıda mobil düğüm kullanmayı denedik. Bu çalışmanın sonuçları, Yol Kenarı Birimi (RSU) olarak çok sayıda mobil düğümün, bağlantı yeniden iyileşme süresini azaltarak ve bağlantıyı daha uzun süre sürdürerek bağlantıyı artırabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle Adhoc Network (VANET) is used basically to exchange safety signaling between vehicles to alert drivers of accidents existence; so, they can change their root or to take other precautions to prevent car crashing near accident zoon. The motivations of using this kind of networks is their lower cost as compared to other mobile networks and their ease of deployment. In this study, mobile vehicles are randomly moving in the high ways and hence in case on car crashing, car will assume stopped and the place of crashing is susceptible to intake more than one vehicle. As vehicles are being droved in high speed and drivers; due to their unawareness of accident zoon, they can get into it and hence problem is enlarging. On the other hand, adhoc network is attempting to share safety norms to the inward drivers to avoid the crashing in that particular location. For some reasons more likely due to car limited radio converge and speed of the cars running on the high way, the reachability of this message is critical and hence, network further development was mandatory. The presence of Road Side Unit (RSU) is helped network payloads to be extended to other nodes which is already far from recurrent node coverage. We proposed using the mobile node to act as Road Side Unit (RSU) and perform data packet routing as Road Side Unit (RSU) does. The main problem of using large number of Road Side Unit (RSU)s is performance degradation be consumption of large time for data delivery. In our study, we attempted using different number of mobile nodes as Road Side Unit (RSU)s which is differs from classical Road Side Unit (RSU)s as the last is static and other is dynamic (in motion). Outcomes of this study shown that large number of mobile nodes as Road Side Unit (RSU)s may enhance the connectivity by reducing the link re-healing time and maintaining the connection for longer time.