The possibility of using machine learning to extract the user actions from the mobile devices data
- Tez No: 672328
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Modeli tasarım sürecinde eğitmek ve doğrulamak için kullanılan eğitim verilerine erişim olmadan herhangi bir makine öğrenimi modeli geliştirilemez. Bu tezin özel ilgi sorunu için etiketli bir kamu veri seti bulunmadığından, bu çalışmanın amaçlarından biri bu tür veri setlerini tekrarlanabilir ve genişletilebilir bir şekilde üretmek için bir araç yaratmaktır. Bu çalışmada, pasif bir saldırganın konumunu üstleniyor ve makine öğrenimini kullanarak belirli bir meta veri türünü (kullanıcı tarafından yalnızca tarafından oluşturulan şifrelenmiş trafikten yapılan uygulamadaki kullanıcı eylemlerinin türü) çıkarmak için kullanma olasılığını araştırıyoruz. mobil cihaz. kullanıcı eylemi algılama ve tanımlama sorununu sıfırdan başarıyla çözdük. Şifrelenmiş ağ trafiği akışlarında kullanıcı eylemlerini tespit etmek ve tanımlamak için, gerçek fiziksel cihazlar kullanarak sağlam, otomatikleştirilmiş veri üretimini sağlayan tam yığın bir araç seti geliştirdik. Araç setinin veri oluşturma kısmı, stokastik kullanıcı eylemi yürütme gibi özelliklerle gerçek kullanıcı etkileşimini simüle etmeye odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Any machine learning model cannot be developed without an access to training data, which is used to train and validate the model during its design process. Since for the particular problem of interest of this thesis there is no labeled public dataset available, one of the goals of this work is to create a tool to generate such datasets in a reproducible and extensible manner. In this work, we assume the position of a passive attacker and investigate the possibility of using machine learning to extract a particular kind of metadata - the type of user actions in the application that were performed by the user solely from the encrypted traffic generated by the mobile device. we successfully tackled the user action detection and identification problem from the ground up. We developed a full-stack toolkit for detecting and identifying user actions in encrypted network traffic streams, which takes care of robust, automated data generation using real physical devices. The data generation part of the toolkit is focused on simulating real user interaction with features like stochastic user action execution.