Study and evaluate a mechanism that is able to highlight the legal documents
- Tez No: 672368
- Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir hukuk davasının, bir avukatın bir vakayı anlamak ve yararlı bilgiler, potansiyel olarak bir parça kanıt bulmak için taraması gereken yüzlerce ila binlerce ilgili belgeden oluşması alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle, Elektronik Keşif sürecine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış birçok otomatik araç ortaya çıkmıştır. En temel olanlar, az ya da çok gelişmiş tam metin aramasını mümkün kılar; bu, Bilgi Erişimi adı verilen, üzerinde çalıştığımız bir alandır. Hukuk alanında sıklıkla uygulanan bir başka alan, çeşitli görevlerde bir avukatın yerini almaya çalışan çok sayıda amaca yönelik araç sağlayan Yapay Zeka'dır. Bu tezde sunulan araç, bu kategoriye aittir.Bu araştırmanın amacı, hukuki belgeleri değerli bilgilerle vurgulayabilen ve ilgisizleri filtreleyebilen bir mekanizmayı incelemek, tasarlamak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
It is not uncommon that a legal case consists of hundreds to thou-sands of related documents, which a lawyer needs to scan through to understand a case and find useful information, potentially a shred of evidence. Therefore, many automated tools have emerged that are specifically designed to help in the Electronic Discovery process. The most basic ones enable more or less advanced full-text search, which is a we studied field called Information Retrieval. Another field, frequently applied in the legal domain, is the Artificial Intelligence, which has delivered numerous purposeful tools that are trying to substitute a lawyer in var tasks. The tool presented in this thesis belongs to this category the goal of this research is to study, design and evaluate a mechanism that is able to highlight legal documents with valuable information and filter out the irrelevant.