Arazi sanatının 'Land Art' bitkisel tasarıma yansıması; Isparta ili örneği
Reflection of land art on plant design; City of Isparta example
- Tez No: 672599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Land Art konusunun seçildiği bu tez çalışmasının amacı Land Art akımını anlamak ve Isparta ilinin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan, bitkisel bir tasarım yaparak bir Land Art projesi örneği sunmak olmuştur. Araştırmada önce Land Art akımının başlangıç yıllarına ve ortaya çıkış sürecine ve sonrasında bu süreçten etkilenen sanatçıların ortaya çıkardıkları eserler ve örnekler üzerinden Land Art akımının eserler üzerinde olan etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada Isparta iklim koşullarına uygun, bitkisel tasarımlarda ve halk arasında bilinen ve akademik çalışmalarda ortaya konulan ve Land Art tasarımı içerisinde kullanılabilecek bitkiler belirlenmiş ve bu bitkilerden oluşan, uygun şartlar sağlayan bir alanda Land Art tasarımına uygun bir proje önerisi geliştirilmiştir. Yapılan tasarımda Isparta için önemli bir kültürel değer olan dokumacılık geleneğinde kullanılan motiflerden ve Isparta tarihinde kullanılan isimlerin anlamlarından esinlenerek, bitkisel formda ve toprak yüzeyinin şekillendirilmesi ile gerçekleştirilen doğal bir eserin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study, in which the subject of Land Art was chosen, was to understand the Land Art movement and to present a Land Art project example by making a herbal design that reflects the historical and cultural values of Isparta. In the research, firstly, the effects of the Land Art movement on the works were tried to be revealed through the works and examples created by the artists who were affected by the Land Art movement. In the research, plants suitable for Isparta climate conditions, known in herbal designs and known among the public and which can be used in Land Art design were determined. And a project proposal suitable for Land Art design has been developed in an area consisting of these plants and providing suitable conditions. Inspired by the motifs used in the weaving tradition, which is an important cultural value for Isparta, and the meanings of the names used in the history of Isparta, it is aimed to reveal a natural work performed by shaping the soil surface in herbal form.