Semptomatik benign tiroid nodüllerinin tedavisinde mikrodalga termal ablasyon tedavisinin güvenliği, etkinliği ve tedavi yanıtının sonografik, elastografik ve klinik skorlamalar ile değerlendirilmesi
Microwave thermal ablation treatment in symptomatic benign thyroid nodules; evaluation of safety, efficacy and response to treatment with sonographic, elas-tographic and clinical scoring
  1. Tez No: 672749
  2. Yazar: BERKAY SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; benign semptomatik tiroid nodülü olan hastalarda mikrodalga termal ablasyon (MDTA) yönteminin tedavi etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Bu amaçla Mart 2017- Kasım 2019 tarihleri arasında MDTA yön-temi uygulanan ve 12 aylık takip süreçleri biten, 26 kadın, 12 erkek, toplam 38 hastanın 59 nodülü çalışmaya dahil edildi. Hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası kontrol gö-rüntüleme bulguları, klinik skorlamaları, tiroid hormon ve otoantikor paneli retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 46.3 ± 13.2 idi. Tüm nodüller %100 teknik başarı ile tedavi edildi. Klinik başarı oranı % 96.6 idi. 59 nodülün 57 tanesinde belirgin küçülme saptandı. 2 farklı hastadaki 2 nodülde ise nüks lehine anlamlı olabile-cek revaskülarite ve hacimsel azalmada duraksama izlendi. Nüks kabul edilen olgularda elastografik ECI değerinde diğer hastaların aksine istatiksel anlamlı artış izlenmedi. US ile ölçülen ortalama hacimde işlem sonrası 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficacy and reliability of mic-rowave thermal ablation (MWTA) method in patients with benign symptomatic thyroid nodules. For this purpose, 59 nodules of 38 patients, 26 females, 12 males, who un-derwent the MDTA method between March 2017 and November 2019 and whose 12-month follow-up period was completed, were included in the study. Pre- and post-procedure control imaging findings, clinical scores, thyroid hormone and autoantibody panel of the patients were evaluated retrospectively. The mean age of the patients was 46.3 ± 13.2 years. All nodules were treated with 100% technical success. The clinical success rate was 96.6%. Significant shrinkage was detected in 57 of 59 nodules. In 2 nodules in 2 different patients, revascularity, which could be significant in favor of recurrence, and a pause in volumetric reduction were observed. Unlike the other pati-ents, no statistically significant increase was observed in the elastographic ECI value in patients with relapse.