Behavior of geopolymer concrete under impact
Geopolimer betonun çarpma davranışı
- Tez No: 672862
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL NİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma çelik fiber, nano silika ve lastik kauçuk fiberin kombine ya da ayrı ayrı kullanılarak hem taze hem de sertleştirilmiş halde kendiliğinden yerleşen geopolimer betonların (KYGB) özelliklerini araştırmıştır. Çalışmada farklı oranlarda nano-silika (%0 ve %2), çelik fiberler (%0, %0.5 ve %1) ve lastik kauçuk fiberler (%0, %10 ve %15) içeren on sekiz adet farklı karışım ve toplamda otuz altı adet KYGB'lar üretilmiştir. KYGB'ların üretimi sırasında %100 öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu ve 0.5 oranında sabit alkali aktivatör bağlayıcı ile kullanılmıştır. Ayrıca, alkali aktivatör karışımı olarak sodyum-silikat (Na2SiO3) ve sodyum- hidroksit çözeltisinin (NaOH) oranı 2.5 alınmıştır. Bu çalışmada, üretilen taze ve sertleşmiş geopolimer betonlar üzerinde çökme hunisi, beton akıcılığı, işlene bilirlik, basınç dayanımı, darbe dayanımı ve eğilme çekme dayanımı testleri yapılmıştır. Yapılan bu deneylerin sonuçları KYGB'ların mekanik performansları üzerinde önemli etkileri olan faktörleri belirlemek için detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, taze ve sertleşmiş geopolimer betonların özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemek için yapılan deneylerden elde edilen veriler arasındaki bağlantılar belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar göstermiştir ki; geopolimer beton karışımlarında nano-silika ve çelik fiberlerin birlikte kullanılması taze KYGB'nun özelliklerini olumsuz etkilemiş olmasına rağmen KYGB'nun darbe dayanım ve eğilme çekme dayanım performanslarını önemli ölçüde arttırmıştır. Bunlara ek olarak, çelik fiberler KYGB'ların darbe dayanımı ve eğilme çekme dayanımı özellikleri üzerinde oldukça etkili iken, nano-silika taze KYGB'ların özellikleri ve basınç dayanımı üzerinde baskın etkileri vardır. Ayrıca, KYGB karışımlarında çelik fiberlerle beraber lastik kauçuk lastik fiberlerin kullanılmasıyla darbe dayanımı ve eğilme çekme dayanımı üzerinde daha olumlu etkilerken, sadece lastik kauçuk fiberlerin KYGB karışımlarında kullanıldığı zaman taze KYGB'ların özellikleri üzerinde olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the properties of self-compacted geopolymer concrete (SCGC) obtained by ground granulated blast furnace slag (GGBFS) as binder in both the fresh and hardened states under the combined addiction of nano-silica (NS), steel fibers (SFs) and recycled tyre rubbers (RTR). While eighteen different mixtures were used in the experimental study, a total of thirty-six beam specimens were produced for the study. Those eighteen mixtures of SCGC contained different percentages of NS (0% and 2%) and different percentages of SFs (0%, 0.5% and 1%) and different percentages of RTR (0%, 10% and 15%). 100% GGBFS with a fixed alkaline activator-to-binder ratio of 0.5 was used as a binder to prepare the SCGC mixes. A blend of sodium-silicate (Na2SiO3) solution and sodium hydroxide (NaOH) solutions with a ratio of 2.5 has been chosen as an alkaline activator. The fresh and hardened states concrete tests including slump, flow ability, workability and compressive, impact and flexural strengths were realized in the study. Experimental results were examined in detail to determine the influence of important factors on mechanical performance of SCGC. Furthermore, correlations among the empirical data were evaluated to explore the relations between the hardened and fresh states properties of SCGC. Experimental results showed that the combined use of NS and SFs affected the fresh state properties adversely, while it improved the impact and flexural properties of the SCGC samples considerably. Moreover, the influence of NS was predominant regarding the fresh state performance and compressive strength, while the effect of SFs were superior regarding flexural and impact strength. Moreover, incorporating of RTR influenced the fresh state properties reversely, while the effect of SFs with RTR was superior regarding flexural and impact strength.