Türk Hava Yolları'nın Ürdün vatandaşları gözündeki imajı
Image of Turkish Airlines in the eyes of Jordanian citizens
  1. Tez No: 673395
  2. Yazar: SHOROUQ MOHAMMAD ABD ALHADI ALAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Türk Hava Yolları'nın Ürdün halkının gözündeki imajı incelenmiştir. Bu bağlamda, kurumsal kimlik ve imaj kavramları ele alınmıştır. Ürdünlülerin Türk Hava Yolları'na olan ilgisinin boyutu ve şirketin gerçek imajı yabancı (Ürdünlü) izleyicilerin gözünde incelenmiştir. Bu bağlamda, literatür incelendikten sonra, Türk Hava Yolları'nı en az bir kez deneyimleyen 662 Ürdünlü üzerinde yüzyüze anket uygulanmıştır. Bu çalışmada, Türk Hava Yolları'nın marka olarak sahip olduğu konum Ürdünlülerin gözünde belirlenmeye çalışılmıştır. Gerekli veriler toplanıp Ürdün halkının şirketin performansından ne kadar memnun kaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma, Türk Hava Yolları hizmetlerinden yararlanan Ürdünlü müşterilerin bu hizmetlerden oldukça memnun kaldığı ve Türk Hava Yolları'nın Ürdün vatandaşlarının gözünde olumlu bir imaja sahip olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The image of Turkish Airlines in the eyes of the Jordanian people was examined in this study. In this context, the concepts of corporate identity and image are discussed. The extent of Jordanians' interest against to Turkish Airlines and the company's real image were examined in the eyes of foreign (Jordanian) audience. In this context, after reviewing the literature, a face-to-face questionnaire was conducted on 662 Jordanians who experienced Turkish Airlines at least once. In this study, the position of Turkish Airlines as a brand was tried to be determined in the eyes of Jordanians. By collecting the necessary data it was determined how satisfied Jordanian people were with the performance of the company. Consequently, the study concluded that Jordanian customers who experienced Turkish Airlines services have been very satisfied with these services and Turkish Airlines had a positive image in the eyes of Jordanian citizens.