Tarih temalı televizyon dizilerinde kullanılan takıların popüler kültür öğesine dönüşme süreçleri: Diriliş Ertuğrul örneği
The transformation processes of the jewelery used in history-themed television series into popular culture: Diriliş Ertuğrul example
  1. Tez No: 673920
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜL BATUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlar tarih boyunca temel ihtiyaçlarının yanında, güzel görünme güdüsüyle süslenme ihtiyacı da duymuşlardır. Takılar, bu ihtiyacı karşılamakla birlikte, üzerlerinde taşıdıkları simgesel anlamlarla birer ifade aracı niteliğinde kimlik, aidiyet, statü, ideoloji, temsiliyet gibi kavramların iletildiği objeler olagelmiştir. Her uygarlık, kendi kültürünü yansıttığı takılar üretmiş, böylece takılar kültürlerin ifade dili olmuştur. Bu araştırma, aktardığı kodlarla birer sözsüz iletişim öğesi olan takıların, tarih temalı televizyon dizilerinde gösterimiyle popüler kültür öğesine dönüşümünü ve bu süreçte uğradığı değişimi incelemek üzere kurgulanmıştır. Bu bağlamda; günümüzün dijital çağında hala yaygın olarak kullanılan televizyon ve televizyon dizileri aracılığıyla gösterimi yapılan takıların kültürel çıkış noktasından başlayarak araştırma verilerine ulaşılmıştır. Devamında günümüzün tüketime sunulan dizi takılarının internet üzerinden satışı yapılan örnekleri taranmıştır. Yakın dönemde ses getiren televizyon dizilerinden Diriliş Ertuğrul dizisi ile dizinin yansıttığı Selçuklu Uygarlığı ve Anadolu coğrafyasının geleneksel takı kültürleri incelenmiş, dönem takılarının dizide gösterimi ve tüketime yansırken geçirdiği dönüşüm ortaya koyulmuştur. Görsel kültürün iletişimsel, kültürel, sanatsal, insan yapımı ve estetik unsurlarını üzerlerinde taşıyan takıların analizi için karşılaştırmalı doküman analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, dizide işlenen dönemi yansıtan takıların, Diriliş Ertuğrul dizisinde orijinal özelliklerini tam olarak karşılamamakla birlikte çok yakın biçimlerde kullanıldığı, ancak tüketime sunulan popülerleşmiş takıların, gönderme yapılan dönemden farklı tasarımlarla, özellikle ideolojik simgeler kullanılarak üretilip satışa sunulduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have felt the need to be decorated with jewelry with the motive to look beautiful, besides their basic needs. While jewelry meets the need to look beautiful, they have been objects that convey concepts such as identity, belonging, status, ideology, and representation as means of expression with the symbolic meanings they carry. Each civilization has produced jewelry that reflects its own culture, thus jewelry has become the language of expression of cultures. This research has been designed to examine the transformation of jewelry, which is a non-verbal communication element with the codes it conveys, into a popular culture element with its display in history-themed television series and the change it has undergone in this process. In this context; the research data have been obtained through jewelry used on television, which is still a dominant medium in this digital era of the world, and on television series taking jewelry's cultural base into consideration. Subsequently, the samples of the TV series jewelery offered for consumption, which are sold online, were scanned. With the series of Diriliş Ertuğrul, one of the recent television series, the Selçuk Civilization and the traditional jewelry cultures of the Anatolian geography were examined, and the transformation of the period jewelry on the series in terms of consumption was revealed. Comparative document analysis was conducted for the analysis of jewelery which bear the communicative, cultural, artistic, hand made and aesthetic elements of visual culture. As a result of the research, it was observed that the jewelery that reflects the period in the series, although they do not fully meet the original features in the series Diriliş Ertuğrul, were used in very close forms, but the popular jewelry offered for consumption was produced and offered for sale especially using ideological symbols and with designs different from the period referred to.