Uluslararası ticarette serbestleşme sürecinin rekabet olgusu üzerinde yarattığı etki: Emek piyasası üzerinden bir analiz
Impact of the liberalization process in international trade on the phenomenon of competition: An analysis on the labor market
- Tez No: 673935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekonomik olarak küreselleşme, dünya ekonomisini oluşturan iktisadi parçaların birbiriyle ve giderek dünya piyasalarıyla eklemlenmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Son 70 yılı aşkın süredir dünya ticareti serbestleşme odaklıdır ve ticaretin çok taraflı müzakereler ve kurallar çerçevesinde serbestleştirilmesi konusunda önemli mesafeler alınmıştır. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, artan liberal iktisat politikaları ve değişen dış ticaret bağlantıları neticesinde ulusal ekonomiler birbirlerine daha çok bağımlı hale gelmiştir. Günümüzde küreselleşme; kendi nesnel yasalarına sahip, karşı konulamaz ve kaçınılamaz bir süreç halini almıştır. Rekabet gücü büyük ölçüde yeniliğe bağlıdır. Günümüzdeki ekonomik faaliyetlerin merkezinde yenilik ve yeni ürünler üretme çabası yer almaktadır. Ticaretin serbestleşmesi ile tüm ülkeler için artan rekabet ortamı üretilen mal ve hizmetlerde kalite kavramının öne çıkmasını sağlamıştır. Teknik yenilikler; sermaye maliyetlerinin düşmesi, malın üretilmesi için gerekli olan sürenin kısaltılması, siparişlere daha esnek cevap verilmesi ve yüksek düzeyde stok bulundurma zorunluluğunun ortadan kaldırılması gibi olumlu etkilere yol açmıştır. İlk olma, ölçek ekonomisini yakalama, maliyet düşürücü ve kalite arttırıcı bazda üretim yapma ve teknolojiyi ekonominin her sektörüne dağıtma adına yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Firmalar sadece ülkelerindeki rakipleriyle değil anı zamanda başka ülkelerin firmalarıyla da rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle ülkeler hem ticaretin serbestleştirilmesine taraf olurken hem de artan rekabet ile nasıl mücadele edebileceklerinin yollarını aramaya çalışmaktadır. Dünya genelinde yabancı yatırımların artmasıyla ulusal ekonomiler dış rekabete açık hale gelmiştir. Bu durumun neticesinde tekelleşme, uluslararası ticareti kısıtlayan anlaşmalar, haksız rekabet oluşturan şirket birleşmeleri ve devralmaları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ülkeler, artan dış rekabeti kontrol altında tutabilmek için bir takım rekabet politikaları geliştirmektedir. Artan küresel rekabet, firmaları verimlilik artışına yöneltmektedir. Maliyetleri azaltmak adına insan gücüne duyulan ihtiyaç azaltılmakta ve verimlilik artışının faturasını emek ödemektedir. Hizmet sektöründe çalışanların sayısının çoğalması ve çok iyi eğitim almış insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına karşılık vasıfsız işgücüne olan ihtiyaç azalmaktadır. Her gün ilerleyen teknoloji emeğin niteliğinin değiştirmesine neden olmaktadır. Artık çalışanların esnek çalışma şartlarına hazırlıklı olmaları ve bir beceri yerine birden çok beceri edinmeleri gerekmektedir. İşgücü maliyetlerini düşürmek adına sendikalaşma oranının düşmesi ve sözleşmeli çalışan sayısının artması artık yönetimlerin vazgeçemeyeceği bir tercih haline gelmekte ve küresel bir uygulama niteliğine dönüşmektedir. Çalışanlar kendilerini küresel yarışın ortasında korumasız bir şekilde bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Economically, Globalization is defined as the integration of the economic components that create the world economy with each other and increasingly with world markets. For the last 70 years, the world trade has focused on liberalization and significant progress has been made in terms of liberalizing trade within the framework of multilateral negotiations and rules. As a result of developments in communication technologies, increasing liberal economic policies and changing foreign trade connections national economies became more dependent on each other. Today, Globalization has become an irresistible and inevitable process with its own objective laws. Competitiveness depends largely on innovation. Innovation and efforts to produce new products are at the center of today's economic activities. With the liberalization of trade, the increasing competitive for all countries provided the concept of quality to the forefront in the goods and services produced.Technical innovations has affected positively that the lowering capital costs, shortening the time needed to produce goods, responding to orders more flexibly and eliminating the need to maintain highlevels of stock. There is an intensive competition that being of the leader, catching the economies of scale, producing on a cost reducing and quality increasing bases and distributing technologhy to every sector of the economy. Companies have to compete not only with their competitors in their countries but also with companies of other countries. For this reason, countries seek to liberalize trade and seek ways to struggle increasing competition as well. With the increase of foreign investments worldwide, national economies have become open to foreign competition. As a result of this situation; monopolization agreements restricting international trade, mergers and acqusitions that create unfair competition has been existed. For this reason; countries are developing a number of competition policies in order to keep increasing foreign competition under control. Increasing of global competition leads companies to increase productivity. In order to reduce costs, the need for manpower is reduced and the labor force pays for the increase in productivity. Although the increase in the number of employees in the service sector and the need for well-educated manpower increase, the need for unskilled labor is decreasing. The technology advancing every day causes to change the extent of labor. Current, employees must be prepared for flexible working conditions and acquire multiple skills rather than one. In order to reduce labor costs, the decrease in the unionization rate and the increase in the number of contracted employees are becoming an indispensable choice by the administrations and become a global practice. Employees find themselves unprotected in the middle of the global race.