Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri kadınların meme kanseri ve taramaları hakkındaki bilgi ve farkındalıkları
Information and awareness about breast cancer and screening of women ages 18 and over applying to Aydin Adnan Menderes University Hospital family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 674509
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Türkiye ve dünyada meme kanseri kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sıradadır. Kanser nedenli ölümlerde ise, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Öte yandan meme kanserini önleme ve erken tanı imkanı vardır. Ülkemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından, meme kanseri taramasında, mamografi, klinik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi önerilmektedir. Taramalarla, hem tedavi kolaylaşmakta hem de hastanın yaşam süresi uzamaktadır. Bu araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran kadınların meme kanseri ve erken tanı yöntemlerine ilişkin bilgi ve farkındalıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri 218 kadın katılımcı ile yapılmıştır. Veriler anket yöntemi kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşme şeklinde alınmıştır. Gözlemsel nitelikte, kesitsel, tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel analizlerin (ortalama, standart sapma, frekans, minimum, maksimum) yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasındaki ki-kare testi ve Fisher kesin testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya 218 kadın katılmış olup, yaş ortalaması 37,0±14,6'dır. Katılımcıların %61,5'i KKMM hakkında bilgi sahibiydi ve %22,0'ı KKMM'yi yapmaktaydı. Kadınların yalnızca %3,2'si ayda bir kez yaptığını belirtmiştir. Katılımcıların %14,6'sı mamografi yaptırmışken 40 yaş üzeri ise bu oran %45,7 idi. Kadınların çoğunluğunun bu yöntemlerden hiçbirini uygulamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Breast cancer is the most common type of cancer in women in Turkey and in the world. It ranks second in cancer-related deaths after lung cancer. On the other hand, there is the possibility of prevention and early diagnosis of breast cancer. In our country, the Ministry of Health recommends mammography, clinical breast examination and breast self-examination for breast cancer screening. With screening, treatment becomes easier and the patient's life expectancy is prolonged. This research was conducted to determine the knowledge and awareness of women who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Aydın Adnan Menderes Hospital. Materials and Method: This descriptive study was conducted with 218 female patients over the age of 18 who applied to the Aydın Adnan Menderes University Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. The data were collected using the face-to-face questionnaire method. It is an observational, cross-sectional, descriptive study. SPSS 18.0 package program was used to evaluate the data. Descriptive statistical analyses, chi-square test and Fisher exact test were used. Results: 218 women participated in the study and the mean age was 37.0±14.6 years. 61.5% of the participants had knowledge about BSE and 22.0% were performing BSE. Only 3.2% of women stated that they were applying it once a month. While 14.6% of the participants had mammography, this rate was 45.7% for those over the age of 40. It has been observed that the majority of women do not apply any of these methods.