Gecikmiş konuşma olgularında, ifade edici dil gelişiminin elektrofizyolojik testler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of electrophysiological tests on expressive language development in delayed speech cases
  1. Tez No: 675024
  2. Yazar: ABİDİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gecikmiş konuşması olan bireyler kronolojik yaşlarından geri olacak şekilde konuşma ve dil becerilerine sahiptirler. Dil bozukluklarına sahip bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda önemli akustik ipuçlarına sahip uyaranların algılanmasında problem yaşadıkları ve bu nedenden ötürü gelen işitsel uyaranının anormal olarak kodlandığı ortaya çıkartılmıştır. Dil ile ilgili problem yaşayan bireylerde konuşma ve konuşma dışı uyaranların bozulmuş algısı, normal olmayan kortikal ve subkortikal işitsel nöral işlemlemeye neden olmaktadır. Çalışmamızda, gecikmiş konuşmaya sahip bireylerin ifade edici dil gelişiminin elektrofizyolojik testler üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla; 3-6 yaş aralığında gecikmiş konuşmaya sahip ve normal gelişim gösteren toplam 68 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara dil değerlendirmesi için TEDİL Testi, işitsel dikkat için P300 Testi ve görsel uyarılmış potansiyeller kapsamında VEP Testi uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals with delayed speech have speech and language skills that are back from their chronological age. In studies conducted on individuals with language problems, it has been revealed that they have problems in perceiving stimuli with important acoustic cues and that the incoming auditory stimulus is abnormally coded for this reason. Impaired perception of speech and non-speech stimuli, abnormal cortical and subcortical auditory neural processing have been demonstrated in individuals who have problems with language. In our study, in order to evaluate the effect of expressive language development of individuals with delayed speech on electrophysiological tests; A total of 68 participants between the ages of 3-6 who had delayed speech and showed normal development were included. The results were obtained by applying the TEDİL Test for language assessment, the P300 Test for auditory attention and the VEP Test for visual evoked potentials.