Türk linyitlerinin ergiyiyk kostik liç yöntemi ile kükürtsüzleştirilmesi
Dsulfurization of Turkish lignites by molten coustic leaching
  1. Tez No: 67508
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN ÇEKİRGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. YILDIRIM TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin çeşitli yönlerinden sağlanan linyit kömürü numunelerinin, toplam kükürt açısından incelenmesi ile bulunan sonuçlar yer almakta, ayrıca toplam kükürdün uzaklaştırılmasında, ergiyik kostik liç yönteminin etkinliği incelenmektedir. Bu yöntem ile kömürler çevreye zarar vermeden değerlmdirilebilmektedir. Ergiyik kostik liç yöntemi ile fiziksel yöntemlerin gideremediği kükürtü kolaylıkla kimyasal yolla gidermek mümkündür. Bu çalışma, yöntemin linyit kömürlerine uygulanabilirliğini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, various types of Turkish lignites were analysed and molten caustic leaching method was researched in desulfurization of these lignites. Treating lignites by this method has been very efficient in desulfurization. By this method the sulfur contents of lignites were easily removed in a chemical process instead of physical processes used in desulfurization. Finally, the optimum processing method for molten caustic leaclving was determined.