Bornova koşullarında yetiştirilen bazı bakla (Vicia faba L.) çeşitlerinin hasıl verimi ve diğer bazı özelliklerinin belirlenmesi
The determination of the herbage yield and other characteristics of some faba bean (Vicia faba L.) cultivars grown under Bornova ecological conditions
- Tez No: 675193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Bornova koşullarında yetiştirilen bazı bakla (Vicia faba L.) çeşitlerinin hasıl verimi ve diğer bazı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2019 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova/İzmir'deki deneme alanlarında yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen denemede bitkisel materyal olarak 6 farklı bakla çeşidi (Eresen 87, Kıtık 2003, Salkım, Reina Mora, Black Lazer, Ata 34) kullanılmıştır. Araştırma da bitki boyu, sap çapı, hasıl ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve kuru madde verimi, ham protein oranı ve verimi, ham kül, ham yağ, ADF ve NDF oranı gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre; en yüksek yeşil ot verimi Ata 34 çeşidi (4392 kg/da) ve en yüksek kuru madde verimi Salkım (668 kg/da) ve Ata 34 (632 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the herbage yield and other characteristics of some faba bean (Vicia faba L.) cultivars grown under Bornova ecological conditions in 2019 in the experimental areas of Ege University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in Bornova/İzmir. 6 different faba bean (Vicia faba L.) cultivars (Eresen 87, Kıtık 2003, Salkım, Reina Mora, Black Lazer, Ata 34) were used as plant material in the experiment which was conducted in a RCBD (Randomized Complete Block Design) in three replications. In the study; properties such as plant height, stem diameter, herbage and hay yield, dry matter ratio and dry matter yield, crude protein ratio and yield, crude ash, crude fat, ADF and NDF ratio were examined. According to the data obtained; the highest herbage yield was obtained with the cultivar Ata 34 (4392 kg/da) and the highest dry matter yield was obtained with the cultivars Salkım (668 kg/da) and Ata 34 (632 kg/da).