Romantik ilişki doyumunun yordayıcıları olarak öz anlayış ve duygusal zekanın incelenmesi
Examining self-compassion and emotional intelligence as the absorbers of romantic relationship satisfaction
- Tez No: 675515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada amaç romantik ilişki doyumunu, öz anlayışın ve duygusal zekanın istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yordayıp yordanamadığını ortaya koymaktır. Bununla birlikte romantik ilişki doyumunda yordayıcıların; yaşa, cinsiyete, romantik ilişki süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Çalışma 18 ve 30 yaş aralığındaki 259 kadın ve 291 erkek romantik ilişkisi içerisindeki genç yetiştin bireyle yürütülmüştür. Veriler, İlişki Doyumu Ölçeği (İDO), Öz Anlayış Ölçeği (ÖZAN) ve Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği (DZÖÖ) Kısa Formu ve Kişisel bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler t test, ANOVA, pearson korelasyon ve regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Duygusal Zekâ Ölçeği toplam puanları, bu ölçeğin tüm alt ölçeklerinin puanlarının ve Öz Anlayış Ölçeği toplam puanlarının romantik ilişki doyumu ölçeği puanlarıyla orta seviyede pozitif bir korelasyon gösterdiği görülmektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, öz anlayış ve duygusal zekâ puanları romantik ilişki doyumu üzerinde anlamlı etkiye sahiptir sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan t testi analizlerine göre bireylerin romantik ilişki doyumu puan ortalamalarının yaşa göre farklılaşmadığı, cinsiyete göre ise kadınların pozitif farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan ANOVA analizine göre ise bireylerin romantik ilişki doyumu puan ortalamaları ilişki süresine göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. 5 yıl üzeri ilişki süresi olan bireyler diğer ilişki süresi gruplarındaki bireylere göre pozitif farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to reveal whether romantic relationship satisfaction, selfcompassiom and emotional intelligence can be statistically significantly exhausted. However, in the satisfaction of romantic relationships; whether it differs according to age, gender, duration of romantic relationship has also been examined. This research was conducted with 259 female and 291 male romantically involved young-raised people between the ages of 18 and 30. Data were collected through the Relationship Satisfaction Scale, the Self Compassion Scale, and the Emotional Intelligence Scale (TEIQue-SF) Short Form. The data obtained were analyzed by t test, ANOVA, Pearson correlation and regression methods. According to the findings, it is seen that the total scores of the Emotional Intelligence Scale, the scores of all subscales of this scale and Self Compassion Scale show a moderate positive correlation with the scores of the Romantic Relationship Satisfaction Scale. According to the findings of the study, it was concluded that self compassion and emotional intelligence scores have a significant effect on romantic relationship satisfaction. According to the t-test analyses, it was concluded that the average romantic relationship saturation score of individuals did not differ according to age, and that women differed positively by gender. According to the ANOVA analysis, the romantic relationship saturation score averages of individuals differ significantly according to the duration of the relationship. Individuals with a relationship duration over 5 years differed positively compared to individuals in other relationship duration groups.