İnfantil kolikli bebeklerde beslenme ve büyümenin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and growth in infants with infantile colic
- Tez No: 675579
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmada infantil kolik tanısı alan bebeklerde, aile ve bebeğin sosyodemografik özelliklerinin, anne ve bebeğin beslenme durumunun kontrol grubu bebeklerle karşılaştırılarak infantil kolik etiyolojisinde sosyodemografik özelliklerin ve beslenmenin etkisini değerlendirmek, infantil kolikli bebeklerde büyümenin normal popülasyona göre farkını araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada yer alan bebeklerde infantil kolik tedavisinde uygulanan farklı tedavi yöntemlerindeki sıklığı değerlendirilmesi de amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Polikliniği'ne Mart 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında başvuran 3 hafta – 6 aylık arası 247 bebek çalışma grubunu oluşturdu. Annelere uygulanan anket ile sosyodemografik özellikler, beslenme ve büyüme durumu sorgulanarak, yanıtlar ve bebeklerin klinik muayeneleri ROMA IV kriterlerine göre değerlendirilerek infantil kolik tanısı konuldu. Kriterleri sağlayan bebekler“İnfantil kolik”grubu, sağlamayanlar ise“kontrol”grubu olarak kabul edildi. Bebeklerin vücut ağırlığı, boy ve baş çevreleri ölçülüp persentilleri hesaplandı. İnfantil kolikli bebeklerle kontrol grubu arasında araştırılan parametreler açısından istatistiksel karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmada infantil kolik sıklığı % 65 olarak saptandı. Cinsiyetin, doğum ağırlığının, doğum boy ve baş çevresinin, doğum şeklinin, anne ve baba yaşının, gebelik ve doğum sayısının, aile tipinin, anne ve baba eğitim düzeyinin, anne ve babanın çalışma durumunun infantil kolik için risk faktörü olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effect of sociodemographic and nutrition characteristics of the family and baby on the etiology of infantile colic and compare the growth of the infants with infantile colic with the normal population. In addition, we aimed to evaluate the frequency of different treatment methods used in the treatment of infantile colic. Materials and Methods: The study included 247 babies between 3 weeks and 6 months of age who were referred to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Department of Pediatrics, Neonatology Outpatient Clinic between March 2020 and March 2021. The diagnosis of infantile colic was made by questioning the sociodemographic characteristics, nutritional status, and growth using a questionnaire and evaluating the responses and clinical examination findings of the babies according to the ROMA IV criteria. Infants meeting the criteria were accepted as the“infantile colic”group and those who did not were accepted as the“control”group. The body weight, height, and head circumference of the babies were measured and their percentiles were calculated. Statistical comparison was made between the babies with infantile colic and the control group in terms of parameters investigated. Results: The frequency of infantile colic was 65% in the study. Gender, birth weight, birth height, and head circumference, birth type, mother and father age, number of pregnancies and births, family type, mother and father education level, mother and father's working status were not risked factors for infantile colic.