COVID-19 süreci öncesi ve sonrası Türkiye'ye körfez ülkeleri kaynaklı gelen turizm gelirlerinin farklılaşması; siyasete etkisi ve öngörüler
Differentiation of tourism revenue from gulf states before and after the COVID-19 pandemic, its effects on politics and perspectives
  1. Tez No: 675878
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Economics, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Turizm sektörü günümüz dünyasında hemen hemen her ülkenin ekonomisinde önemli bir yer tutmakta olup, coğrafi avantajlar ve kültürel zenginlikler dikkate alındığında Türkiye turizm gelirleri açısından Dünya'nın en avantajlı ülkelerinden birisi konumundadır. Türkiye'nin GSMH'sı içinde turizm gelirleri önemli bir yer tutmakta, aynı zamanda istihdam açısından da altyapı sektöründen sonra ikinci sektör konumundadır. Ancak, 2019 aralık ayı içerisinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm Dünya'ya yayılan Covid-19 salgını nedeni ile önemli ölçüde zarar gören sektörün salgın sonrası süreçte nasıl şekilleneceği henüz tam olarak öngörülememektedir. Pandemi sonrasında turizm sektörüne ilişkin değerlendirmeler incelendiğinde, yaşanması beklenen ekonomik sorunlar nedeni ile görece lüks olarak nitelendirilen turizm harcamalarının insanların rahatlıkla feragat edecekleri bir harcama kalemi olarak değerlendirildiği, diğer taraftan uzun süren karantina, sokağa çıkma ve/veya seyahat yasağı uygulamaları nedeni ile insanların salgının hafiflemesi ile tatile çıkma eğiliminde olabilecekleri değerlendirilmektedir. İnsanların bu süreçte görece daha yakın destinasyonları tercih edecekleri hususu dikkate alındığında, körfez ülkelerine yakınlığı ve bu ülkelerde yaşayan insanların İslam Yanlısı destinasyon arayışları kapsamında Türkiye'nin avantajlı bir konumda olduğu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı Covid-19 salgınının Körfez Ülkeleri'nden Türkiye'ye gelen turist sayısında, dolayısı ile turizm gelirlerinin farklılaşmasında yaptığı etkiler ile bu durumun siyasete etkileri ve Covid-19 salgını sonrası öngörülerin değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. İkincil veriler kullanılarak yapılan analizler neticesinde, hastalığın bulaş riskini en aza indirmeye yönelik tedbirler alınması, alınan tedbirlerin sıkı şekilde denetlenmesi, insanlar arası etkileşimi en aza indirecek uygulamalar kapsamında yapay zeka ve robotik teknolojilerin aktif olarak kullanılması, körfez ülkelerinden gelen turistlerin beklenti ve ihtiyaçlarının incelenmesi ve bu beklentileri karşılamaya yönelik uygulamalar yapılması, bu uygulamaların körfez ülkelerinde yaşayan insanlara doğru iletişim kanalları kullanılarak aktarılması, dijital reklamcılık uygulamalarına ağırlık verilmesi, bölge halkının ilgisi doğrultusunda sağlık turizmine daha fazla önem verilmesinin turizm sektöründeki toparlanma sürecini hızlandıracağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today tourism industry is very important for almost every country in the World. Considering the geographical advantage and cultural richness, Turkey is one of the world's most advanced countries in terms of tourism. Hence tourism revenue is very important for Turkey's GDP, and it stays in the second position after the infrastructure sector in terms of employment. However, it is not yet fully predicted how the tourism sector, which has been significantly damaged by the Covid-19 pandemi, will shape in the post-pandemic process. Examining the related literature about the tourism sector after the pandemic, tourism expenditures are considered as an expenditure item that people can easily waive. On the other hand, due to the long-term quarantine and travel restrictions, many researchers propose that people will tend to travel more than they do before the pandemic. Considering that tourists will tend to travel to relatively close destinations, Turkey is at a great position for those people living in Gulf States. In addition İslam Friendly nature poses another great advantage for Turkey. In this context, the aim of this thesis is to evaluate the number of tourists from Gulf States, as well as the tourism revenue of Turkey during the post-pandemic period and its effects on politics between Turkey and Gulf States. As a result of the analyzes made using secondary data, we conclude that taking measures to minimize the risk of transmission of the disease, strict monitoring of the measures taken, active use of artificial intelligence and robotic technologies within the scope of applications to minimize interaction between people, examination of the expectations and needs of tourists from the Gulf countries and this making applications to meet the expectations, transferring these applications to people living in the Gulf countries using the right communication channels, focusing on digital advertising applications, and paying more attention to health tourism in line with the interest of the people of the region will accelerate the recovery process in the tourism sector.