2018-2019 yılları arasında Beyoğlu ilçesi'nde (İstanbul) meydana gelen trafik kazalarının CBS analizi
GIS analysis of traffic accidents in Beyoğlu district (İstanbul) between 2018-2019
  1. Tez No: 675939
  2. Yazar: ÜMİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kazalar, Trafik, Geography, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Trafik kazaları, dünyada sorun olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sorundur. Yapılan araştırmalar sonucu ve sayısal kaynaklara göre trafik kazaları, doğa tahribatlarından daha fazla insanlara sosyal ve ekonomik olarak ciddi zararlar verir. Trafik kazalarının önlenebilmesi için veya kaza sayısını düşürmek için, özellikle yaya ve sürücülere eğitimler verilmesi veya yol ve çevre durumlarının iyileştirme çalışmalarının yapılması ve bu çalışmalarda kullanılan araçlardaki güvenliğin yükseltilmesi gibi birçok alanda çalışmalar mevcuttur. Yapılan çalışma sonucu trafik kazalarının en çok görüldüğü noktalar gösterilmiştir. Bu çalışma kapsamında İstanbul ili B Bölgesi Beyoğlu ilçesinde oluşan trafik kazaların değerlendirilmesi ve trafik kazalarının sıklıkla görülen bölgeleri ve kaza alanları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü arşivlerindeki kaza tutanakları kaynak setlerinden yararlanarak kaza değerlendirmeleri yapılmıştır. Beyoğlu ilçesinde oluşan kazalar; yolun yapısı, kazaların meydana geliş zamanına göre gözlemlenmiş ve bu koşulların ortaya çıkmasına öncü olan nedenler CBS yöntemleri kullanılarak konumsal araştırmalar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are a serious problem in our country as well as in the world. As a result of the researches and numerical sources, traffic accidents cause more serious damage to people socially and economically than the destruction of nature. There are many studies in order to prevent traffic accidents or to reduce the number of accidents, such as training pedestrians and drivers, or improving road and environmental conditions, and increasing the safety of vehicles used in these works. As a result of the study, the places where traffic accidents are most common have been shown. Within the scope of this study, Geographical Information Systems (GIS) were used to evaluate the traffic accidents occurring in the Beyoğlu district of the B Region of Istanbul and the regions and accident areas frequently seen in traffic accidents. Accident assessments were made using the accident reports resource sets in the archives of the General Directorate of Security. Accidents in Beyoğlu; The structure of the road was observed according to the time of occurrence of the accidents and the reasons leading to the emergence of these conditions were revealed by using GIS methods.