North Anatolian and East Anatolian faults beyond Karlıova in the east
Karlıova'nın doğusunda Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları
- Tez No: 676013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Türkiye'deki iki büyük fay sisteminin kesişme noktasında yer alan Karlıova ve çevresi, karmaşık bir tektonik yapıya sahip olan, sismik olarak aktif bir bölgedir, ancak Karlıova'nın doğusunda sismik aktivitenin ne ölçüde devam ettiği hakkında çok az bilgiye sahibiz. Karlıova'nın doğusuna uzanan Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ve Doğu Anadolu Fayı'nın (DAF) olası uzantılarının araştırılması, bölgedeki gerinim birikimini ve dolayısıyla bilinmeyen bir deprem tehlikesi olup olmadığını doğrulamak için önemli bir hedeftir. Bu çalışmada, KAF ve DAF'ın Karlıova'nın doğusundaki olası uzantıları, GPS kayma oranları kullanılarak incelenmiştir. Bu bağlamda, Karlıova'nın doğusunda KAF ve DAF'ın olası uzantılarına yönelik potansiyel göstergeleri belirlemek için tarihsel ve aletsel dönem depremleri derlenmiştir. Odak mekanizma çözümleri ile, bu bölgenin tektoniğinde çoğunlukla doğrultu atımlı yapıların hakim olduğu gözlenmiştir. Bölgede yapılan önceki çalışmalarda bulunan fay bilgileri derlenerek, analizde kullanılacak olası doğu uzantıları tespit edilmiştir. Ayrıca, bölgedeki tektonik yüzey deformasyonunu karakterize etmek için mümkün olan en iyi istasyon kapsama alanını elde etmek için mevcut tüm GPS istasyonları (CORS-TR ve kampanya bazlı GPS ölçümleri) homojen bir şekilde birleştirildi. Uzantıların konumunu ve hareketini belirlemek için birleştirilmiş GPS verileri kullanılarak arctangent profil analizi ve blok modelleme analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonuçları, Karlıova'nın doğusunda doğrultu atımlı bir faylanma aktivitesinin olduğunu ve KAF ve DAF'ın doğuda devam ettiğini düşündürmektedir. KAF, doğuda yaklaşık 10.3 mm/y kayma hızıyla Karlıova'nın ~ 170 km güneydoğusuna uzanmaktadır. DAF ise, doğuda yaklaşık 5.8 mm/y kayma hızıyla Karlıova'nın ~ 180 km kuzeydoğusuna uzanmaktadır. Her iki fay sistemi için, Karlıova'nın doğusuna doğru kayma hızları, batıdaki kayma hızlarının yarısına kadar, büyük ölçüde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The vicinity of Karliova, located at the intersection of two major fault systems in Turkey, is a seismically active region with a tectonically complex structure, however; there is little information about the east of Karliova, to what extent in the east the seismic activity continues. Investigating the possible extensions of the North Anatolian Fault (NAF) and the East Anatolian Fault (EAF) to the east of Karliova is therefore significant target to verify if there is a strain accumulation and therefore unknown earthquake hazard in the region. In this study, possible extensions of the NAF and the EAF in the east of Karliova were investigated using GPS slip rates. In this context, historical and instrumental period earthquakes had been compiled to identify potential indications for the possible extensions of the NAF and the EAF in the east of Karliova. With the focal mechanism solutions, it has been observed that the tectonics of this particular region is dominated by mostly strike slip structures. Fault information in previous studies conducted in the region was compiled to locate of potential eastern extensions to be used in the analysis. Also, the all-available GPS stations were homogenously combined (CORS-TR and campaign-based GPS measurements) to achieve the best possible station coverage to characterize tectonic surface deformation in the region. Using combined GPS data, Arctangent profiling analysis and block modeling analysis were performed to determine the location and movement of the potential extensions of the NAF and the EAF. The results of the analysis have shown that there is a strike slip faulting activity in the east of Karliova suggesting continuation of the NAF and the EAF in the east. The NAF extends ~ 170 km southeast of Karliova, by the slip rate of about 10.3 mm/y. The EAF extends ~ 180 km northeast of Karliova, by the slip rate of about 5.8 mm/y. For both fault systems, slip rates drastically decrease to the east of Karliova, down to the half of their slip rates in the west.