Enez (Edirne) ve civarı tarla yabancı otları
The Weeds in the fields on Enez (Edirne) and its surroundings
- Tez No: 67607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL YARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Enez (Edirne) ve civar köylerinin tarım alanlarındaki yabancı otları araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada 151 takson tesbit ve teşhis edilmiştir. Bu taksonların ikisi Pteridophyta ve diğer 149'u Spermatophyta'ya aittir. Bunlardan 119'u Dicotyledoneae, 30' u ise Monocotyledoneae sınıfı familyalarına mensupturlar. Yoğun olarak ziraat yapılan ve/veya farklı mikroiklimlerin hüküm sürmesinden dolayı, araştırma alanı olarak bu bölge seçilmiştir. Teşhis edilen taksonlardan 2'si Trakya, 14'ü A1 karesi, 7'si ise, A1 karesinin Avrupa bölümü için yeni kayıtır. Bu çalışma ile bölge florasının aydınlatılmasına olduğu kadar, ziraat alanlarındaki yabancı otlarla mücadeleye yönelik olarakta katkıda bulunduğumuz inancındayız. Anahtar kelimeler : Enez, yabancı ot.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 151 taxa were found out and determined in this study which was carried out for investigate weeds in the fields in Enez and near villages. 2 of these taxa belong to Pteridophyta, and the others belong to Spermatophyta 119 of them belong to Dicotyledoneae, 30 of them belong to Monocotyledoneae families. This area was choosen because of densely agriculturel activites an/or different microclimates. 2 of determined taxa are new record for Trace region. 14 of them are new record for A1 square, and 7 of them are new record for European part of A1 square. According to us, we contrubuted to flora of the study are and weed controlling in the fields in the study are. Key words : Enez, weeds.