Karbon keçelerin tasarımı
Carbon seals design
- Tez No: 676097
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT SÜLEYMAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, basitleştirilmiş keçe geometrileri ticari yazılım kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarımlar üzerinde yağ ve hava sızdırmazlık performansları rotor-stator çiftleri üzerinde sonlu elemanlar yöntemi kullanan ticari bir çözücü yazılım ile zamana bağlı 2 boyutlu Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği simülasyonu kullanılmıştır. Çalışmada rotor ve stator arasındaki açıklıklar ve akış performanslarının dinamik etkileşimi incelenmiştir. Analizlerde kullanılan veriler gizlilik sebebiyle birimsiz olarak işlenmiştir. RPM ve sıcaklık değerleri birimsiz paylaşılmıştır. Yapısal olmayan çözüm ağ modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, simplified seal geometries were designed with commercial software. A commercial solver software using finite element method and time dependent 2D Computational Fluid Dynamics simulation was used for the designs for oil and air seal performance on rotor-stator pairs. The gaps between the rotor and the stator and the dynamic interaction of the flow performances were investigated. The data used in the analyzes were processed without units due to confidentiality. RPM and temperature values are shared without units. Unstructured solution hybrid mesh model is used.