Slip and strain partitioning across subparallel strands of the North Anatolian Fault in the Marmara Region
Kuzey Anadolu Fayı'nın kayma ve yamulma miktarının Marmara Bölgesindeki paralel kolları arasındaki dağılımı
  1. Tez No: 676155
  2. Yazar: YAĞIZALP OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'nin %30'undan fazla bir nüfusu İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi büyükşehirlerin de bulunduğu Marmara Bölgesinde bulunmaktadır. Geçmişten günümüze bu bölgede büyük depremler meydana gelmiş ve gelecekte de yıkıcı depremlerin olması kaçınılmazdır. Kuzey Anadolu Fayı, Marmara Bölgesinde üç kola ayrılarak coğrafi olarak geniş bir alana yayılmakta ve bu da bölgenin genelinin yüksek deprem riskine sahip olmasına sebep olmaktadır. Bu kapsamda, üçe ayrılan fay kollarının ayrı ayrı ne kadar deprem potansiyeline sahip olduğunu araştırmak bölgedeki deprem riskini anlamada önemli bir husustur. Bu tez kapsamında, bölgedeki tarihsel depremler ve GPS kayma hızları kullanarak bu üç koldaki kayma ve yamulma birikimleri incelendi. Ayrıca bölgedeki GPS ağını yoğunlaştırmak için 50 yeni GPS noktası (38 sürekli ve 12 kampanya-bazlı olmak üzere) analiz edildi. 100 yılından itibaren bölgede meydana gelen tarihsel depremler %76.4 oranında toplam kayma birikiminin kuzey kolda meydana geldiğini göstermektedir. Geri kalan %23.6 oranındaki kayma birikimi ise orta ve güney kola eşit olarak dağılmaktadır. GPS gözlemleri ile elde edilen sonuçlar ise tarihsel depremlerle uyumlu olduğu anlaşılmıştır. GPS kayma hızlarına göre kuzey, orta ve güney kolda biriken kayma birikimi sırasıyla %76.8, %12.7 ve %10.5 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak Kuzey Anadolu Fayının kuzey kolu diğer kollara göre daha büyük deprem potansiyeline sahiptir. Orta ve güney kol ise daha düşük kayma birikimine sahip olmakla birlikte deprem potansiyeli göreceli olarak daha azdır.
Özet (Çeviri)
Marmara Region hosts a substantial part of the inhabitants in Turkey, more than 30% of the total population in the cities of Istanbul, Bursa, and Kocaeli. This region has experienced a number of large earthquakes in the past and still under threat of destructive earthquakes in the future. There, subparallel strands of the North Anatolian Fault (NAF) expand into the region distributing the earthquake hazards across the whole region. In this context, it is a key issue to investigate how the tectonic process is distributed between these sub-parallel strands in order to discriminate their individual earthquake hazards. In this context, we jointly used historical earthquakes and GPS slip rates to quantify the slip and strain partitioning of the subparallel strands of the fault system. In addition to all available slip rates, we analyzed 50 new GPS sites (38 continuous and 12 campaign-based) to intensify the GPS network in the region. Historical earthquake records since 100 AD shows that 76.4% of the total slip is stored on the northern strand. The rest of the slip is partitioned between middle and southern strands as 11.8% and 11.8% respectively. These ratios are almost confirmed by GPS observations with 76.8%, 12.7%, and 10.5% slip ratios for northern, middle, and southern strands respectively. In conclusion, the northern strand of the NAF is the most active compared to the middle and southern strands and therefore accommodates the highest earthquake hazards in the Marmara region. As middle and southern strands deform at substantially slower slip rates, they accommodate relatively much lower earthquake hazards.