Osmotik stres koşullarında alfa lipoik asit sinyalizasyonu ileantioksidan mekanizma arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of interaction between alpha lipoic acidsignalization and antioxidant mechanism under osmotic stressconditions
- Tez No: 676335
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİYE TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, osmotik strese maruz bırakılan mısır fidelerinde alfa lipoik asit (ALA) sinyalizasyonu ile reaktif oksijen türleri (ROT) ve antioksidan bileşikler arasındaki etkileşimlerin belirlenmesi amaçlandı. Strese maruz kalan fidelerde, ALA muamelesinin içsel ALA içeriğini, glutatyon (GSH) ve askorbat (ASC) miktarlarını ve antioksidan enzim aktiviteleri ile antioksidan enzimleri kodlayan bazı genlerin ifade seviyelerini artırdığı, ROT seviyesini ise azalttığı bulundu. Ayrıca oksijen radikal temizleyicisi DMTU, GSH biyosentez inhibitörü BSO ve ASC biyosentez inhibitörü AF aracılığıyla sırasıyla ROT, GSH ve ASC seviyeleri azaltıldığında ALA içeriğinin azaldığı belirlendi. Radikal temizleyicisi veya inhibitör uygulanmış fideler ALA ile muamele edildiğinde içsel ALA seviyesi artarken, GSH ve ASC miktarı, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve ASC-GSH döngüsü enzimlerinin aktivitelerinin arttığı, ROT seviyesinin azaldığı görüldü. Enzim aktivitelerindeki değişimler ile SOD ve ASKORBAT PEROKSİDAZ1 gen ifadesindeki değişimlerin benzer olduğu saptandı. Radikal temizleyicisi veya inhibitörler aracılığıyla ROT ve GSH azaltıldığında ALA'nın CAT1 gen ifadesinin nispi seviyesini azalttığı belirlendi. Elde edilen veriler ışığında, ALA'nın sinyal rol oynayan ROT'lar ya da GSH ve ASC gibi antioksidan bileşikler ile etkileşerek antioksidan sistemi uyarabileceği ve böylece ASC-GSH döngüsüne dahil olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the current study, it has been aimed to determine the interactions between alpha lipoic acid (ALA) signaling and reactive oxygen species (ROS) and antioxidant compounds in maize seedlings exposed to osmotic stress. In the seedlings exposed to the stress, ALA treatment was found to increase the endogenous ALA content, glutathione (GSH) and ascorbate (ASC) amounts and antioxidant enzyme activities and the expression levels of some genes coding the enzymes, while decreasing the ROS level. Also, it was observed that ALA content decreased when ROS, GSH and ASC levels were decreased by oxygen radical scavenger DMTU, GSH biyosynthesis inhibitör BSO and ASC biyosynthesis inhibitör AF, respectively. However, GSH and ASC amounts, activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and ASC-GSH cycle enzymes increased but ROS level decreased when endogenous ALA content enhanced by exogenous ALA treatment in radical scavenger or inhibitör applied seedings. Changes in enzyme activities were found to be compatible with findings of SOD and ASCORBATE PEROXIDASE1 gene expression. It was determined that ALA decreased the CAT1 gene expression level when ROS and GSH were reduced by inhibitors. In the light of the findings, it was concluded that ALA can stimulate the antioxidant system by ROS signaling or by interacting with antioxidant compounds such as GSH and ASC and thus it may be involved in the ASC-GSH cycle.