Designing of a fixed-wing vertical takeoff and landing unmanned aerial vehicle
Dikey iniş ve kalkış yapabilen sabit kanatlı bir insansız hava aracı tasarımı
- Tez No: 676344
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜZELBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, elektrikle çalışan sabit kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen bir insansız hava aracı tasarımı, tasarım gereksinimlerinin belirlenmesi, kavramsal tasarım, ön tasarım ve detaylı tasarım olmak üzere dört temel aşamada gerçekleştirilmiştir. Başlangıç noktası olarak literatürdeki DİKY hava aracı konfigürasyonları tüm artıları ve eksileri ile incelenmiştir. Yakın zamanda üretilen sabit kanatlı VTOL İHA'ların kritik performans verileri derlenmiş ve sunulmuştur. Elde edilen veriler ve verilen görev profili doğrultusunda hedef tasarım parametreleri belirlenmiştir. Kavramsal tasarım aşamasında farklı kanat ve kuyruk konfigürasyonları ele alınmış ve dikey uçuş aşamasını gerçekleştirebileceği göz önüne alınarak en uygun profil seçilmeye çalışılmıştır. Ön tasarım aşamasında nümerik analizler yardımıyla yatay uçuşu sağlayacak verimli kanat profili seçimi yapılmıştır. Ayrıca itki sisteminin tasarımı yatay ve dikey uçuş aşamaları için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Elektrik motorlarının ve pervanelerin seçimi için gerekli olan itme kuvveti değerleri literatürdeki uygun varsayımlar ile gerçekleştirilmiştir. Detaylı tasarım aşamasında uçağın nihai tasarım geometrisi detaylı olarak verilmiştir. Nihai tasarım nümerik olarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar analitik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin uçak için belirlenen uçuş performans kriterlerini karşıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an electric-powered fixed-wing vertical takeoff and landing unmanned aerial vehicle design was carried out in four basic stages: determination of design requirements, conceptual design, preliminary design and detail design. As a starting point, the VTOL aircraft configurations in the literature are examined with all their pros and cons. Critical performance data of recently produced fixed-wing VTOL UAVs were compiled and presented. In line with the obtained data and given mission profile, target design parameters were determined. During the conceptual design phase, different wing and tail configurations were discussed and the most suitable profile was tried to be selected considering that it could realize the vertical flight phase. In the preliminary design phase, efficient wing airfoil selection that will provide horizontal flight was made with the help of numeric analyzes. In addition, the design of the propulsion system was carried out separately for horizontal and vertical flight phases. The required thrust force values to select the electric motors and propellers were realized by the appropriate assumptions in the literature. In the detail design phase, the final design geometry of the aircraft was given in detail. The final design was analyzed numerically and the obtained results were compared with the analytical results. It was seen that the obtained data meet the flight performance criteria determined for the aircraft.