1920'lerde marjinal bir dergi: Gelincik
- Tez No: 676375
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Romanlarında ferdin iç hayatını esas alan konular ile Edebiyat-ı Cedide hareketinin genel karakterine daha uygun romantik duyguları, hayalleri ve romantik aşkları işleyen Mehmet Rauf'un çıkardığı dergiler arasında yer alan“Gelincik”dergisi mizah dergisi tanımlaması ile 9 sayı yayımlanmıştır. Derginin edebiyat dünyasında dikkat çeken özelliği Mehmet Rauf'un bu dergide yayımlanan resimler yüzünden 3 ay mahkumiyet kararı alması ve“Böğürtlen”romanının tefrikasının ilk bu dergide yayımlanmaya başlamasıdır. Dergi içeriğinde yer alan Mehmet Rauf imzalı ve rumuzlu yazılar incelenerek, o dönemin mizah anlayışı ile Avrupa'nın mizah anlayışı arasında karşılaştırma yapıldığı ve dolayısıyla Mehmet Rauf'un bu uğurda verdiği mücadelesi görülebilir. Çalışmamız giriş ile birlikte 5 bölüm halinde sunulmuştur. Giriş bölümünde dergi hakkında genel bilgilere değinilmiştir. İkinci bölümde Mehmet Rauf'un hayatı ve eserlerine kısaca yer verilmiştir. Üçüncü bölümde derginin biçimsel yapısı ve içerik analizi yapılarak alt başlıklar halinde; dergi içeriğinde bulunan yazı, şiir ve fıkralardaki kadın tasvirleri, Mehmet Rauf imzalı ve rumuzlu yazılar,“Böğürtlen”romanının tefrikası, görsel malzemeler ve yazılar arasındaki ilişki, dergideki yazılar ve yazar kadrosu, ilanlar ve reklamların değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde derginin Arap harflerinden Latin harflerine aktarılmış hali herkesçe okunup değerlendirilebilecek bir formatta verilmiş, aynı zamanda derginin orijinal mizanpajı ve latin harflerine aktarılmış mizanpajı görsel olarak sunulmuştur. Son bölümde sonuç ve önerilere yer verilerek çalışmamız hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın ekler kısmında Mehmet Rauf'un mahkûmiyet kararına sebep olan resimler olduğunu düşündüğümüz görsellerin orijinal halleri görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Among the magazines published by Mehmet Rauf, which handles romantic feelings, dreams and romantic loves more appropriate to the general character of the literary-ı Cedide movement with its subjects based on the inner life of ferdin in his novels,“ferret”magazine was published in 9 issues with the definition of humor magazine. A notable feature of the magazine in the literary world is that Mehmet Rauf received a conviction for 3 months from the pictures published in this magazine, and the serialization of the novel“BlackBerry”first began to be published in this magazine. By examining the articles signed and nicknamed by Mehmet Rauf in the content of the magazine, you can see that a comparison was made between the sense of humor of that period and the sense of humor of Europe, and therefore Rauf's struggle for this purpose. Our study is presented in 5 sections together with the introduction. General information about the journal is mentioned in the introduction section. In the second chapter, Mehmet Rauf's life and works are briefly mentioned. In the third section, the formal structure of the Journal and content analysis are performed in subheadings; depictions of women in articles, poems and anecdotes contained in the content of the magazine, articles signed and nicknamed by Mehmet Rauf, details of the BlackBerry novel, The relationship between visual materials and articles, articles and staff of writers in the magazine, ads and ads were evaluated. In the fourth chapter, the translation of the journal from Arabic letters to Latin letters is given in a format that can be read and evaluated by everyone, and the original layout of the Journal and the layout transferred to latin letters are visually presented. In the last section, a general evaluation of our work was made by giving the results and Recommendations section. In the Annexes of our study, we can see the original state of the images that we believe were the pictures that led to Mehmet Rauf's conviction.