Biyogaz üretiminde saflaştırma yöntemlerinin biyogaz kalitesine etkisinin araştırılması
The research of the effect of purification methods on biogas quality in biogas production
- Tez No: 676493
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Biyogaz, dünyanın artan enerji taleplerine alternatif bir çözüm sunarken, sera gazı atıklarını ve emisyonlarını en aza indirmeye yardımcı olan yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Biyogaz teknolojisi, ekonomiye beklenen faydası nedeniyle dünyadaki birçok ülkenin ilgisini çekmiştir. Biyogaz, temiz, biyolojik olarak parçalanabilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Biyogaz, sığır gübresi ve bitki artıkları, endüstriyel atık su ve evsel katı atıklar gibi biyokütlenin anaerobik çürütülmesiyle üretilir. Biyogaz tipik olarak% 45-75 metan,% 25-55 karbondioksit (CO2) ve küçük miktarlarda hidrojen sülfür (H2S) ve amonyak (NH3) dan oluşur. Biyogazdaki metan değerli bir enerji kaynağıdır, diğer bileşenler ise biyogazın ticari kullanımına büyük engel teşkil eden safsızlıklardır. Değişken bileşim, biyogazın üretimi için kullanılabilecek çeşitli malzemelerden kaynaklanmaktadır. CO2'nin yanma yoluyla enerji verimi yoktur ve yüksek konsantrasyonu nedeniyle biyogaz hacmi başına enerji verimini büyük ölçüde azaltır. H2S, biyogazdan enerji taşımak ve üretmek için kullanılan zehirli ve oldukça aşındırıcı, genellikle zarar veren gazdır. Ayrıca yanma üzerine zararlı bir kirletici, sülfür dioksit oluşturur. Biyogazın etkili bir enerji kaynağı olması için bu safsızlıkların giderilmesi gereklidir. Bu çalışma, elektrik üretimi için kurulan bir biyogaz tesisinde Enerji ve Organik Gübre Üretimi esnasında ölçümler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu tezde Hidrojen sülfür oranını düşürmede oksijen ve Demir (III) Klorür ilavesinin etkisi yakından incelenmiş ve çalışılmıştır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, oksijen ve Demir (III) klorür ilavesi ile kükürt giderme teknolojisinin ham biyogazın kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir. Biyogaz tesislerinde verimli H2S giderimi için uygun bir adaydır.
Özet (Çeviri)
Biogas is a renewable energy resource that can provide an alternative solution to the world's insatiable demands for energy, while helping to minimize waste and emissions of greenhouse gases. Biogas technology has attracted the attention of many countries in the world because of the expected benefit to the national economy. It is considered, clean, biodegradable and renewable source of energy. Biogas is produced by anaerobic digestion of biomass such as cattle manure and plants residue, industrial waste water and municipal solid waste and it's a mixture of methane (50-70%) and carbon dioxide (20-25%). With existence of other gases such as hydrogen sulphide, Hydrogen and nitrogen, considered to be around (5-10%). The presence of these gases reduces the quality of the heat energy produced by burning methane. For more quality of methane and to increase biogas's heating value and to make it useable in some gas appliances such as engines and boilers, biogas should be purified from these gases using biogas purification techniques. This study has been conducted thesis in Turkey. Which is a biogas factory for electricity production. The effect of addition of oxygen and Iron (III) Chloride to reduce the rate of Hydrogen sulphide, have been closely investigated and studied. As a result of this study indicated that desulfurization technology with addition of oxygen and Iron (III) chloride to improve the quality of raw biogas. Is a feasible candidate for efficient H2S removal in a biogas plants.