Sosyal hizmet öğrencilerinin duygusal zekâ ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişki üzerine bir nicel araştırma
A quantitative study on the relationship between emotional intelligence and psychological resilience of social work students
- Tez No: 676729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜN KUL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı Sosyal Hizmet öğrencilerinin sahip oldukları duygusal zekâ ve psikolojik sağlamlıklarının birbirlerini nasıl etkilediği, sosyodemografik değişkenlere göre nasıl değiştiğini incelemektir. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi 2020-2021 dönemi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinden 219 katılımcının katıldığı araştırmada, ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği'' ve ''Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 26.00 kullanılmış; Ortalama, Standart Sapma, T-Testi, Anova, Korelasyon, Faktör Analizi, Regresyon ve Çoklu Regresyon analizleri yapılmıştır. Duygusal Zekâ ölçeği, ''iyimserlik/ruh halinin kullanımı, duyguların kullanımı, duyguların değerlendirilmesi'' alt faktörlerine; Psikolojik Sağlamlık ölçeği ''ilişkisel kaynaklar, ailesel kaynaklar, bireysel kaynaklar ve kültürel kaynaklar'' alt faktörlerine ayrılmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin duygusal zekâ puanı ve psikolojik sağlamlık puanlarının ortalama düzeyde olduğu; cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. Duygusal zekâ ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ilişki olduğu; duygusal zekânın psikolojik sağlamlığı pozitif yönde yordadığı, varyansın %27,2'sini açıkladığına ulaşılmıştır. Akademik başarı seviyesi yükseldikçe duygusal zekâ ortalama puan seviyesinin de yükseldiği; anne eğitim düzeyi artıkça, duyguların kullanımı puan ortalamasının arttığı, anne-baba kronik rahatsızlığının kültürel kaynakları kullanma puan ortalamasını yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır. Aile yapısı incelendiğinde anne ya da baba kaybının olduğu durumlarda kültürel kaynakları kullanma puan ortalamasının düşük olduğu, kardeş sayısı arttıkça iyimserlik/ ruh hali puan ortalamasının ise azaldığı dikkat çekmektedir. Bununla birlikte psikolojik sağlamlık ile sosyal olma durumu, olumsuz çevre, sosyal yaşamdan dışlanma ve travmatik yaşam deneyimi değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how does emotional intelligence and psychological resilience of Social Work students affect each other and how do they change according to sociodemographic variables. The sample of the study consists of the students of Istanbul Cerrahpasa University Social Work Department. In the study conducted with 219 participants,“Sociodemographic Form”,“Revised Schutte Emotional Intelligence Scale”and“Adult Psychological Resilience Scale”were used. SPSS 26.00 was used to evaluate the data of the study; Mean, Standard Deviation, T-test, Anova, Correlation, Factor Analysis, Regression and Multiple Regression analyzes were performed. According to the results of the research; students' emotional intelligence scores and psychological resilience scores are at average level; It was observed that it did not differ according to gender and class variables. It was found that emotional intelligence predicts psychological resilience positively and explains 27.2% of the variance. In the study, a positive relationship was found between emotional intelligence score and academic achievement. As the education level of the mother increases, the mean score of the use of emotions sub-factor also increases. It was observed that as the number of siblings increased, the average optimism/mood regulation score decreased. It was observed that there was a positive and significant relationship between psychological resilience and the variables of being social, negative environment, exclusion from social life, and traumatic life experience.