ZM447439'un farklı tipteki tümör hücrelerinin hücre kinetiği üzerine in vitro etkilerinin araştırılması
Investigation of in vitro effects of ZM447439 on cell kinetics of different types of tumor cells
- Tez No: 676741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında Luminal A meme kanseri ve üçlü negatif meme kanseri hücreleri üzerine aurora kinaz inhibitörü ZM447439'un antiproliferatif etkileri tespit edilmiştir. Bu amaçla Luminal A meme kanseri modeli olarak da MCF-7 ve üçlü negatif meme kanseri modeli olarak da MDA-MB-231 hücre hattı kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak hücre canlılığı, xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sisteminden elde edilen hücre indeksi değerleri, mitoz indeksi, BrdU hücre proliferasyon analizi ve apoptoz indeksi değerlendirilmiştir. Deneylerde her iki hücre hattı için 20 μM, 40 μM ve 80 μM'lık ZM447439 konsantrasyonları uygulanmış, 40 μM'lık ZM447439 konsantrasyonu IC50 dozu olarak belirlenmiştir. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde her iki hücre hattında zamana bağlı olarak hücre canlılığı, hücre indeksi, mitoz indeksi ve % BrdU değerlerinde anlamlı bir azalma gözlemlenirken, apoptoz indeksi değerlerinde anlamlı bir yükseliş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the antiproliferative effects of Aurora kinase inhibitor ZM447439 on Luminal A breast cancer and triple negative breast cancer cells were determined. For this purpose, MCF-7 was used as a Luminal A breast cancer model and MDA-MB-231 cell line was used as a triple negative breast cancer model. In the experiments, cell viability, cell index values obtained from xCELLigence real time cell analysis system, mitotic index, BrdU cell proliferation analysis and apoptotic index were evaluated as cell kinetics parameters. In the experiments, ZM447439 concentrations of 20 μM, 40 μM and 80 μM were applied for both cell lines, and the concentration of 40 μM ZM447439 was determined as the IC50 dose. When the data obtained as a result of all applications were examined, a significant decrease was observed in cell viability, cell index, mitotic index and BrdU % values in both cell lines, while a significant increase was observed in apoptotic index values.