Deneysel serebral iskemi-reperfüzyon yoluyla beyin hasarı oluşturulmuş sıçanlarda topiramatın nöronapoptozisi ve astrosit reaktivasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of topiramat's effects on neuronal apoptosis and astrocyte reactivation after experimentaly induced brain injury with ischemia-reperfusion in rats
  1. Tez No: 676869
  2. Yazar: SADİYE UYGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Serebral iskemi, beyinde disfonksiyona neden olabilecek kadar serebral kan akımında azalma olarak tanımlanmakadır. İskemiyi takiben beyinde gelişen, inflamasyon, apopitozis, serbest radikal reaksiyonları, iyonik dengesizlik ve eksitotoksik glutamerjik sinyallerin oluşumu gibi birden fazla durumun karmaşık etkileşimi, beyin hasarı ile sonuçlanmaktadır. Glia hücresi olan astrositler, MSS hasarına 'astroglioz' adı verilen özel bir süreçle yanıt verirler ve bu sürece katılan astrositlere 'Reaktif Astrosit' adı verilir. Reaktif astrositlerin morfolojik olarak göstergesi GFAP'ın aşırı ekspresyonudur. Topiramat, geniş spektrumlu etki mekanizmasına sahip, antikonvülzandır. Hem kalsiyum ve sodyum kanallarını bloke etmesi, hem de glutamat eksitotoksisitesini azaltması nedeniyle nöroprotektif etkileri vardır. Bu potansiyel etki mekanizmaları iskemik beyin hasarının tedavisinin farmakolojik temeli oluşturur. Sunulan tez çalışmasında, iskemi-reperfüzyon yoluyla deneysel iskemik beyin hasarı oluşturulmuş sıçanlarda, topiramatın iskemi sonrasında hipokampusun dentat girus tabakasındaki nöron apopitozisine ve astrositlerdeki reaktif değişimlere etkisinin immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi ve gruplar arası farklılıkların istatistiki olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Sıçan beyin kesitleri, immünohistokimyasal olarak apopitoz belirteci olan Kaspaz3 antikoru ve reaktif astrosit belirteci olan GFAP antikoruyla boyanarak ışık mikroskobu için hazırlandı. Topiramat verilen grupta GFAP ve Kaspaz3 immünoreaktivite dereceleri, iskemi-reperfüzyon grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak farlılık gözlendi. Bu nedenle iskemi-reperfüzyon yoluyla oluşturulmuş beyin hasarında topiramatın, hipokampal nöronlar ve astrositler üzerinde nöroprotektif etkisinin olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cerebral ischemia is defined as a decrease in cerebral blood flow that causes dysfunction in the brain. The complex interaction of multiple conditions following ischemia, such as inflammation, apoptosis, free radical reactions, together with neuron depolarization, ionic imbalance and the formation of excitotoxic glutamergic signals in the peri-infarction area, results in brain injury. Astrocytes, a type of glial cell, respond to central nervous system damage through a special process called astrogliosis and astrocytes involved in this process are called 'Reactive Astrocytes'. The morphological indicator of reactive astrocytes is the overexpression of GFAP. Topiramate is a new generation anticonvulsant with a broad spectrum mechanism of action. It has a neuroprotective effect because it blocks calcium and sodium channels and reduces glutamate excitotoxicity.These potential mechanisms constitute the pharmacological basis for the treatment of ischemia-reperfusion-induced brain injury. In this study, it is aimed to investigate the effects of topiramate, on neuronal damage leads to apoptosis and reactive changes in astrocytes after experimental ischemia-reperfusion-induced brain injury in rats by immunohistochemical methods; and to statistically evaluate the differences between experimental groups. This examination was performed on the dentate gyrus of the hippocampus. GFAP and Caspase3 staining levels were significantly decreased in the topiramate group compared to the ischemia-reperfusion group. It was thought that topiramate may have a neuroprotective effect on hippocampal neurons and astrocytes in brain injury induced by ischemia-reperfusion.