Mikroişlemci kullanarak üç fazlı bir inverterle A.C. yükün beslenmesi
A.C. load feeding using a microprocessor controlled three-phase inverter
  1. Tez No: 67701
  2. Yazar: İZZET İLTERİŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEREN YILDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
X ÖZET Bu tezde,8031 mikrodenetleyicisi vasıtasıyla,üç - fazlı bir inverterin yarıiletken elemanlarına ait anahtarlama sinyallerinin üretilmesi ve bu inverter üzerinden yine üç - fazlı kısadevre rotorlu bir asenkron motorun hız kontrolünün yapılışı anlatılmaktadır. İlk olarak hız kontrolünün ne olduğu,ardından gerilim beslemeli inverterler açıklanmakta ve ardından ise inverterlerde bulunan yarıiletken elemanların kullanımlarından söz edilmektedir.Mikrodenetleyici ile ilgili bilgiler,inverterin yazılımı ve ana akım devresine ilişkin açıklamalar bunu izlemektedir. inverter anahtarlama elemanlarının gerilim limitleri nedeniyle tam hıza çıkılmamış,yan hızda kalınmıştır. Bu çalışmanın ardından,demiryollarında banliyö taşımacılığında kullanılan E 14000 tipi elektrikli ünitelerin, 15kW civarındaki de cer motoru, vantilatör motorları ve yine de kompresör motorlarının yerine,tek fazdan beslenen ve üç - fazlı gerilim üreten ac motor yumuşak kalkım sistemine bağlı üç - fazlı kısadevre rotorlu ac motorların kullanılmasına ilişkin çalışmalara başlanacaktır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this thesis,with the aid of the 8031 microprocessor,producing of the switching signals of semiconductors that belongs to a three - phase inverter, which is used to make the speed control of a three - phase squirrel cage induction motor is determined. Firstly,speed control,then voltage fed inverters will be determined and the use of the semiconductors in these inverters will be interpreted.Information about the microprocessor and the main circuit will be preceding. Consequence of voltage limits of the inverter switching devices,full speed is not reached,and therefore only the half of the speed range is available. Right after this thesis,the works of replacement of the dc vantilation motors and the dc compressor motors of about 15kW that is used on E14000 type electric train units,with the three - phase squirrel cage induction motors which are controlled by the soft start systems that is fed via a single - phase voltage source.