Türkiye'de yaşayan boşnaklarda 24 STR DNA profilinin belirlenmesi
- Tez No: 677029
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoistatistik, Genetik, Forensic Medicine, Biostatistics, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan Boşnak popülasyonunun, DNA profillerini 24 STR lokusu içeren Globalfiler PCR kiti ile inceleyerek alel sıklıklarının belirlenmesi ve elde edilen frekans değerlerinin ülkemizde adli amaçlı olarak laboratuarlarda kullanılması hedeflenmiştir. Bu çalışmaya rıza göstererek onamları alınan, yaşları 30-70 arasında değişen, Karadağ, Bosna Hersek ve Sırbistan doğumlu olup, Türkiye' ye göç eden ve Türkiye vatandaşı olan 100 kişiden kan örneği alınarak bu biyolojik örnekler üzerinden çalışma yapılmıştır. Analiz sonrası elde edilen bulguların Arlequin v 3.5.2.2 programı yardımıyla alel frekansları ve buna bağlı istatistiki hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Bulunan alel sıklıkları İspanya, Avrupa, Orta Doğu, Orta-Güney Asya, Afro-Amerikan, Japonya, Latin, Türk ve Bosna'da yaşayan Boşnak popülasyonları karşılaştırıldı. İncelenen 21 otozomal lokusta Türkiye'de yaşayan Boşnak popülasyonunda toplam 306 farklı alel bulunmuştur. Bu allerin 37 tanesi İspanya, Avrupa, Orta Doğu, Orta-Güney Asya, Afro-Amerikan, Japonya, Latin popülasyonlarında görülmemiş sadece Karadağ, Bosna-Hersek ve Sırbistan'da doğup Türkiye'ye göç eden ve Türkiye vatandaşı olan Boşnaklarda görülmüştür. 21 STR lokus genel olarak incelendiğinde Avrupa, İspanya, Orta Güney Asya popülasyonlarının Türkiye'de yaşayan Boşnaklarla yakın frekans değerlerine sahip olduğu gözlemlendi. Türkiye'de yaşayan Boşnak popülasyon ile Türk1, Türk2, Boşnak, Hırvat, Sırp, Makedon, Arnavut, Kosova, Bulgaristan Türk'ü popülasyonlarının STRAF 1.0.5 programı ile 13 STR üzerinden karşılaştırılarak aralarındaki popülasyon uzaklıkları tespit edildi. Buna göre Türkiye'de yaşayan Boşnak popülasyonunun popülasyonlarla genetik uzaklıkları incelendiğinde; Türk 1, Türk 2 ve Hırvat popülasyonu değerlerinin Boşnak TR popülasyonuna en yakın değerlerde olduğunu, Sırp Kosova ve Bulgaristan Türk'leri popülasyonlarının da genetik olarak uzak olduğu bir değerde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, our goal is the determination of allele frequencies of Bosnian population living in Turkey for 24 STR locus Globalfiler examining the locus by PCR kit including Turkey and is intended for use in laboratories and forensic purposes. In this study, blood samples that were collected from 100 voluntered people which ranging ages between 30-70 born in Montenegro, Bosnia Herzegovia and Serbia whom immigrated to Turkey and the citizens, gave consent for this study. After analysis, Arlequin v 3.5.2.2 program has been used to calculate allele frequencies and associated statistics. Allele frequencies were found, compared with those Spain, Europe, Middle East, Central-South Asian, African-American, Japan and Latino populations. 306 different alleles were found in the Bosnian population of 21 autosomal locusts examined. 37 of the observed alleles were not seen in other comparable populations but only in the Bosnians living in Turkey. In general, Europe, Spain, Middle East and Caucasian populations have similar allelic frequencies to Bosnians living in Turkey. The population distances between the Bosnian population living in Turkey and the Turkish1, Turkish2, Bosnian, Croatian, Serbian, Macedonian, Albanian, Kosovo, Bulgarian Turkish populations were compared with the STRAF 1.0.5 program over 13 STR. Accordingly, when the genetic distances of the Bosnian population living in Turkey from the populations are examined; It is seen that the Turkish 1, Turkish 2 and Croat population values are closest to the Bosnian TR population, and the Serbian, Kosovo and Bulgarian Turks populations are at a value that is genetically distant.