Kuvvetler toplamı ve üreteç fonksiyonları
Sums of powers and generating functions
  1. Tez No: 677036
  2. Yazar: MERVE MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada,klasik kuvvetler toplamının ve bir aritmetik dizinin terimlerinin kuvvetleri toplamının bir genellemesi tanımlanmıştır.Bu genellemenin sağladığı bazı özellikler ve Stirling sayıları cinsindenifadeleri ile bölünebilme ve tam sayı olma durumları incelenmiştir.Elde edilen sonuçlarda üreteç fonksiyonu ile dejener Bernoulli sayıları ve polinomları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work,an extension of classical power sums and power sums of arithmetic progressions is defined.Some properties of this extension and representation in terms of generalized Stirling numbers are presented.Morever,some arithmetical properties like divisibility and integerness are also investigated.Generating functions ang generalizations of Bernoulli numbers and polynomials are used proving the derived results.