Deneysel tıkanma sarılığında böbrek ve akciğerlerdeki histopatolojik değişikliklere sodyum deoksikolat'ın etkisi
Effect of sodium deoxycholate on histopathological changes in kidney and lungs in experimental obstructive jaundice
- Tez No: 677137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada deneysel tıkanma sarılığında verilen oral sodyum deoksikolatın böbrek ve akciğer değişikliklerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Durum değerlendirmesi: Tıkanma sarılığı olan olgularda sodyum deoksikolat kullanımının, akut renel yetmezlik gelişmesini ve akciğer parankimindeki histo patolajik değişiklikleri azaltacaği varsayılmıştır. Yöntem: Çalışmamız Wister - Albino erkek sıçanlardan ( Toplam 30 Adet ) oluşan 3 grup denek üzerinde yapıldı.10 sıçandan oluşan bir grup ( Grup A ) kontrol gurubu olarak değerlendirilirken 2. gruba ( Grup B) koledok ligasyonu + koledok kesisi ve 3. gruba (Grup C) koledok ligasyonu + koledek kesisi ve oral sodyum deoksikolat (SDK) tedavisi uygulandı. sıçanlar standart fare yemi ile beslendi . tüm hayvanlar 21. günde sakrifiye edildi ve grupların kan kültürleri akciğer ve böbreklerden oluşan doku kültürleri alınarak değerlendirildi. Çıkarımlar: Kontrol grubunda kan kültürlerinde üreme olmaz iken B Grubunda tüm olgularda üreme saptandı. bu oran SDK verilen C Grubunda daha az olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 30 Wistar-Albino male rats tailed in throo groups. Group A had 10 rats named as the control group. Group B have undergone common bile duct (CBD) ligation and division whereas group C have undergone CBD ligation, division and oral sodium deoxycholate (SDC) administration. All rats were fed by standart food and sacrified by the 21. day. Haemocultures, lung and kidney tissue cultures have been evaulated. The haemoculture results were pozitive in group B. Whereas there was no growth in heamoculture of group A; The growth ratio in group C was less than group B. In group C the plasma creatinine and BUN levels have been found less than group B, but higher than the control group.